Skrzydło samolotu

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Samoloty przyszłości. Nie zgadniesz co je napędza. Mają latać już od 2035 roku

2020-09-22 14:35

Czy to będzie rewolucje w przestworzach? Na to wygląda. - To historyczna chwila w lotnictwie cywilnym. Chcemy grać główną rolę w najważniejszej transformacji w tym sektorze – ogłosił w poniedziałek Guillaume Faury, prezes Airbusa. Firma właśnie zaprezentowała trzy projekty samolotów działających na… wodór!

Europejski koncern Airbus właśnie zaprezentował trzy projekty samolotów przyszłości. Mają być przyjazne dla środowiska przez wykorzystanie wodoru jako paliwa. Lotniczy gigant w każdym z modeli samolotów zaprezentował inne rozwiązania konstrukcyjne, ale nie tylko o pokazanie samolotów przyszłości chodzi, a o masową produkcję. Pierwszy samolot zaprezentowany przez Airbusa to turboodrzutowy samolot pasażerski na 120-200 osób, drugim jest samolot 100-osobowy turbośmigłowy, a trzecim projektem jest latające skrzydło na 200 pasażerów, którego płat ma być zintegrowany z kadłubem. Airbus chce tym samym wprowadzić na rynek pierwsze samoloty z napędem wodorowym w 2035 roku. 

- Latające skrzydło oferuje ogromną pojemność do magazynowania wodoru, dużą siłę nośną i możliwość modernizacji – tłumaczył dyrektor ds. projektów Airbusa Jean-Brice Dumont, cytowany przez „Le Figaro”. Prezes Airbusa, Faury, podkreślał z kolei charakter rewolucyjny całego przedsięwzięcia. - Zamierzamy odegrać wiodącą rolę w najważniejszej przemianie, jaką kiedykolwiek doświadczyła nasza branża. Nasza wizja przyszłości bezemisyjnej jest odważna, a koncepcje, które przedstawiamy, dają światu przebłysk naszych ambicji - skomentował. 

Ostatni raz wodór, czyli najlżejszy pierwiastek chemiczny, wykorzystano w lotnictwie w sterowcu Hindenburg w 1937 r., kiedy to sterowiec zapłonął tuż po starcie a wkatastrofie zginęło 13 pasażerów i 22 członków załogi. Jedną z hipotez, dlaczego doszło do katastrofy, była ta lansowana przez Grega Feitha, specjalizującego się w badaniach katastrof lotniczych. Ekspert doszedł do wniosku, że tak gwałtowny pożar sterowca mógł nastąpić tylko na skutek zapalenia się mieszanki wodoru i tlenu. 

OSTATNI LUDZIE CZARNOBYLA - zwiastun trzeciej części

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki