Skandal w kościele! Kardynał molestował 16-latkę, zgłaszają się kolejne ofiary

i

Autor: PAP

Obalili jego pomnik!

Skandal w Kościele! Kardynał molestował 16-latkę?! Zgłaszają się kolejne ofiary

2023-09-26 11:36

Wstrząsające doniesienia z Niemiec. W poniedziałek (25 września) o świcie spod katery w Essen usunięto pomnik kardynała Franza Hengsbacha. Stało się to po tym, jak nieżyjącego już duchownego oskarżono o nadużycia seksualne, jakich miał się dopuścić wobec 16-latki. Do diecezji od razu zaczęły napływać sygnały o kolejnych jego ofiarach.

Kardynał Franz Hengsbach swego czasu był ikoną Kościoła w Niemczech. Był pierwszym biskupem diecezji Zagłębia Ruhry założonej w 1958 roku i na tym stanowisku spędził 33 lata. Ponadto był założycielem Adveniat – episkopalnej organizacji niesienia pomocy Ameryce Łacińskiej, a także, jak przypomina niemiecki "Spiegel Panorama", wieloletnim niemieckim biskupem wojskowym i działaczem społeczno-politycznym na rzecz Zagłębia Ruhry. Zmarł w 1991 roku, a po dwóch dekadach pod katedrą w Essen postawiono mu pomnik. 

Kardynał z Essen molestował 16-latkę? Są kolejne ofiary

Pomnik właśnie zdemontowano. W poniedziałek (25 września) wczesnym rankiem na miejscu pojawili się monterzy, którzy poluzowali uchwyt pomnika, a dźwig przeniósł go na ciężarówkę. Monument został wywieziony. To wszystko to skutek informacji, jakie pojawiły się wcześniej. Około tygodnia temu diecezja Essen ogłosiła, że ​​istnieje poważne podejrzenie , że Hengsbach wykorzystał seksualnie 16-latkę w czasie, gdy był biskupem pomocniczym w Paderborn. Jest już także oskarżony o atak na inną kobietę. Drugie z wydarzeń miało mieć miejsce w Essen. Wygląda jednak na to, że to nie koniec. Rzecznik diecezji oznajmił w poniedziałek, że wpłynęło już kilka nowych doniesień na temat przestępstw, jakich miał się dopuszczać kardynał.

"Przerażenie jest wielkie". Skandal seksualny w diecezji

Obecny biskup Essen, Franz-Josef Overbeck, wydał oświadczenie. "Przerażenie, którego doświadczam także w tych dniach, jest tak wielkie, ponieważ był on tak ważną postacią identyfikacyjną dla naszej diecezji. Ale fakty mówią teraz innym językiem, więc musiałem odpowiednio zareagować". Przeprosił też, że gdy ponad dziesięć lat temu pojawiły się pierwsze doniesienia na temat seksualnych nadużyć Hengsbacha, nie uwierzył i nie podjął żadnego działania. 

Sonda
Czy Kościół skutecznie walczy z pedofilią?
Zboczony ksiądz w rękach policji
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany