Dwugłowy żółw

i

Autor: FABRICE COFFRINI/AFP/East News Dwugłowy żółw

Sto lat!

Dwugłowy żółw kończy 25 lat. Chodzi na masaże, jeździ na deskorolce, słucha muzyki

2022-09-13 13:00

Ma dwie głowy, dwa serca i dwie osobowości. Niezwykły żółw Janus obchodzi właśnie 25. urodziny. Na świat przyszedł w 1997 roku w Genewskim Muzeum Historii Naturalnej. Nie mógłby przeżyć tylu lat na wolności, bo nie jest w stanie schować swoich głów do skorupy - szybko padłby ofiarą drapieżników. Na szczęście ma iście królewską opiekę. Nie uwierzycie, jak jest traktowany!

Janus został nazwany na cześć dwugłowego rzymskiego boga początków i przemian. W miniony weekend hucznie obchodził swoje 25. urodziny, a jego opiekunowie są przekonani, że jest najstarszym dwugłowym żółwiem na świecie. Oprócz dwóch głów niezwykły gad ma także dwa serca, dwie pary płuc i dwa różne usposobienia. Angelica Bourgoin z Genewskiego Muzeum Historii Naturalnej przekonuje, że każda głowa Janusa jest inna. "Prawa jest bardziej ciekawa, bardziej rozbudzona, ma znacznie silniejszą osobowość. Lewa głowa jest bardziej pasywna i uwielbia jeść" - cytuje ją agencja Reutera. Bourgoin i jej zespół zajmują się Janusem niezwykle troskliwie. 

25-letni żółw Janus. W wolnych chwilach... jeździ na desce

Karmią go specjalną sałatką, codziennie masują i kąpią w zielonej herbacie i naparze z rumianku. Janus chodzi także na spacery, słucha muzyki, a nawet jeździ specjalnie dla niego skonstruowaną deskorolką. 

CZYTAJ TAKŻE: Szukali narkotyków, znaleźli też broń i... aligatora. Jest jeszcze tygrys, który uciekł

Żółw w pośpiechu zjada kradzione jabłka

Dwugłowy żółw wymaga specjalnej opieki

Życie Janusa jednak ma też cienie. Żółw musi być pod stałą opieką i obserwacją, bo jeśli się przewróci, może tego nie przeżyć. W 2020 roku przeszedł operację usunięcia kamienia z pęcherza moczowego, a jego głowy muszą być regularnie smarowane wazeliną, by zapobiec bolesnym otarciom.  

CZYTAJ TAKŻE: Makabra w zoo! Wszedł do klatki lwa, by ukraść młode. Został zjedzony żywcem

Sonda
Lubisz zwierzęta?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany