Walka Kadyrowa z Prigożynem o władze w Rosji

i

Autor: AP; AP/Associated Press/East News Walka Kadyrowa z Prigożynem o władze w Rosji

Wojna na Ukrainie

Śmierć Putina niczego nie zmieni? Dwóch psychopatów szykuje się do walki o Kreml

2023-02-21 12:40

Problemem świata jest Putin? Niekoniecznie. Na jego miejsce już szykuje się kilku równie niebezpiecznych osobników i wiele wskazuje na to, że mogą podjąć walkę między sobą. Ramzan Kadyrow najpierw dystansował się od Jewgienija Prigożyna, teraz zapowiada utworzenie własnej armii na wzór Grupy Wagnera. Rosji grozi wojna domowa - komentują media.

Rosji grozi wojna domowa? Ramzan Kadyrow i Jewgienij Prigożyn zaczynają ze sobą konkurować, Kadyrow zapowiada stworzenie własnej "Grupy Wagnera"

Wojna na Ukrainie to niestety nie tylko wojna Putina, a jego śmierć nie rozwiąże problemu. Nie dość, że rosyjski dyktator nadal cieszy się dużym poparciem w społeczeństwie i zdołał je skutecznie zastraszyć, to jeszcze w otoczeniu dyktatora aż roi się od równie niebezpiecznych osobników gotowych do walki o władzę. Wśród nich najbardziej głośno jest ostatnio o Ramzanie Kadyrowie, czeczeńskim watażce zależnym od Putina oraz Jewgieniju Prigożynie, szefie Grupy Wagnera. Jedni i drudzy wysyłali swoich ludzi na wojnę na Ukrainie i ponosili dotkliwe straty. A plotki o rzekomo słabnącej pozycji Putina i jego kłopotach zdrowotnych na pewno wzbudzają w jednym i drugim marzenia o przejęciu włądzy na Kremlu. W dodatku mimo oficjalnych zapewnień o wzajemnym poparciu Kadyrow i Prigożyn wyraźnie zaczynają ze sobą konkurować. Dlaczego?

Ramzan Kadyrow szykuje się na walkę z Grupą Wagnera o władzę? Zapowiada stworzenie własnej armii

Najpierw amerykański think tank ISW informował o tym, że Ramzan Kadyrow zaczął dystansować się od Jewgienija Prigożyna. Nie stanął u jego boku w konflikcie z rosyjskim ministerstwem obrony, a teraz zapowiada... utworzenie własnej prywatnej armii na wzór Grupy Wagnera. "Kiedy moja służba państwowa się wypełni, naprawdę planuję konkurować z naszym drogim bratem Jewgienijem Prigożynem i stworzyć prywatną firmę militarną. Myślę, że to wszystko się uda" - napisał Kadyrow na Telegramie. "To stwarza obawy, że on szykuje się do wojny domowej, która może wybuchnąć, gdy Putina nie będzie" - komentuje "Daily Mail".

Czym jest Grupa Wagnera? Przez lata była nieoficjalną drugą armią Putina

Oficjalnie Grupa Wagnera jest to prywatna firma, która wykorzystując luki prawne oferuje usługi związane z obsługą sprzętu wojskowego. Tak naprawdę to regularna jednostka najemników powiązana z Kremlem i od lat wykonująca dla Moskwy zadania wojskowe, których nie da się wykonać oficjalnie i jawnie. Ostatnio wagnerowcy walczą na Ukrainie. Wśród najważniejszych postaci Grupy Wagnera jest jeden z najbardziej zaufanych ludzi prezydenta Rosji, oligarcha Jewgienij Prigożyn nazywany „kucharzem Putina”, ponieważ zaczynał jako restaurator. Grupa została założona przez Dmitrija "Wagnera" Utkina, byłego oficera GRU i stąd jej nazwa. Rada Unii Europejskiej nałożyła sankcje na Grupę Wagnera za tortury, egzekucje i zabójstwa, m.in. w Donbasie.

Czeczeński przywódca wzywa do wojny z Polską! Uważa, że trzeba zwalczyć Szatana, który zawładnął naszym krajem

Ramzan Kadyrow po wybuchu wojny na Ukrainie zasłynął buńczucznymi wypowiedziami i gestami. Już w lipcu pisał na Telegramie, że "następna będzie Polska". W marcu z Kadyrowa śmiał się cały świat po tym, jak umieścił w sieci zdjęcie, na którym rzekomo modli się o rychłe zwycięstwo w Mariupolu na Ukrainie, gdzie jak twierdził, nieustraszenie pojechał razem ze swoimi żołnierzami. Ale zapomniał, że pozuje przy stacji paliw Rosnieftu, której nie ma w tym kraju... Teraz Ramzan Kadyrow przeszedł jednak sam siebie. Powtórzył swoje groźby wobec Polski, ale w taki sposób, którego chyba nikt nie spodziewał się nawet po nim. "Przecież zaraz po Ukrainie na mapie jest Polska! Szczerze mówiąc, osobiście mam takie właśnie zamiary. Walka z satanizmem powinna być kontynuowana w całej Europie, a nade wszystko na terytorium Polski" - wzywa do boju skompromitowany przywódca.

Sonda
Ile potrwają jeszcze rządy Putina w Rosji?

QUIZ. Największe wojny i bitwy w historii. Spróbuj zdobyć chociaż 6 punktów

Pytanie 1 z 10
Wojna stuletnia z XIV i XV wieku to przede wszystkim konflikt między...
Zachód ROZGRYWA Rosję! Grupa Wagnera rekrutuje Niemców l Ukralina
Nasi Partnerzy polecają