Sputnik V zakazany w Brazylii. Żywy wirus w dostawie?

2021-04-29 10:30
sputnik V sputnikV
Autor: SPUTNIK V

Brazylia zakazała importu rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 - Sputnik V. Zgodnie z oświadczeniem brazylijskiego organu regulacyjnego ds. zdrowia, „pięcioosobowy zarząd jednogłośnie zdecydował, że brakuje spójnych i wiarygodnych danych do zatwierdzenia wniosków z 10 stanów”. Brazylijscy naukowcy mają również inne powody do obaw. Chodzi o adenowirusy.

Brazylia twierdzi, że partie, które testowały, zawierały żywą wersję zwykłego wirusa wywołującego przeziębienie. Skażone partie rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciw COVID-19 wysłane do Brazylii zawierały żywą wersję pospolitego wirusa wywołującego przeziębienie, poinformował w prezentacji brazylijski organ ds. zdrowia. To przyczyna zakazu importu szczepionki.

PRZECZYTAJ Skuteczność szczepionki Pfizer coraz mniejsza! Będzie kolejny zastrzyk?

Jedna z najbardziej cenionych wirusolożek Angela Rasmussen powiedziała agencji AFP, że odkrycie „rodzi pytania o integralność procesów produkcyjnych” i może stanowić problem dla bezpieczeństwa osób ze słabszym układem odpornościowym, jeśli okaże się, że problem jest powszechny.

Express Biedrzyckiej - Michał Dworczyk: Do końca roku będziemy mieli 85 mln dawek szczepionki

Problem koncentruje się wokół „wektora adenowirusowego” - wirusa, który normalnie wywołuje łagodne choroby układu oddechowego, ale w szczepionkach jest modyfikowany genetycznie, aby nie mógł się replikować, i jest edytowany tak, aby zawierał instrukcje DNA dla ludzkich komórek, aby wytworzyć białko kolca koronawirusa. To z kolei przygotowuje ludzki system do przygotowania się na wypadek, gdyby następnie napotkał prawdziwego koronawirusa.

PRZECZYTAJ Indyjski wariant koronawirusa w Katowicach? Zakonnice pilnowane przez policję!

Szczepionka Sputnik V wykorzystuje dwa różne wektory adenowirusowe: adenowirus typu 26 (Ad26) w pierwszym zastrzyku i adenowirus typu 5 (Ad5) w drugim szczepieniu. Według naukowców z Anvisa, brazylijskiego , powiedzieli, że przetestowali próbki zastrzyku przypominającego i stwierdzili, że jest on „zdolny do replikacji” - co oznacza, że ​​adenowirus może się namnażać, gdy znajdzie się w organizmie. Rosyjski Instytut Gamaleya, który opracował szczepionkę, zaprzecza doniesieniom. W wydanym trzystronicowym oświadczeniu, podano że „w żadnej z wyprodukowanych serii szczepionek Sputnik V nie znaleziono żadnych adenowirusów zdolnych do replikacji”.

ZOBACZ GALERIĘ Szczepienia Sputnik V w Argentynie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE