Chiny/ Mistyfikacja w Wikipedii; użytkowniczka latami tworzyła alternatywną historię Rosji

i

Autor: Shutterstock, Wikipedia To największy przekręt w historii Wikipedii

Szok! Chińska gospodyni domowa przez lata pisała na Wikipedii zmyśloną historię Rosji

2022-07-01 13:08

Chińska gospodyni domowa przez ponad 10 lat z czterech fałszywych profili uzupełniała prawdziwą historię Rosji swoimi wymysłami. Opisała nigdy nieistniejące postaci, bitwy i wynalazki związane z tajemniczą kopalnią srebra, w której pracowało 30 tysięcy niewolników. Już została okrzyknięta "chińskim Borgesem". "To największa mistyfikacja w historii Wikipedii".

Gospodyni domowa z Chin pisała alternatywną historię Rosji na Wikipedii

Twierdziła, że jest córką dyplomaty pracującego w Rosji i studiowała rosyjską historię. Pisała pod pseudonimem Zhemao i stworzyła cztery różne konta, z których dodawała wpisy na Wikipedii. Przez ponad 10 lat pisała alternatywną historię Rosji: w tym czasie opublikowała 206 artykułów i wniosła poprawki do setek innych. Jak mówią przedstawiciele Wikipedii, którzy przeprowadzili swoje śledztwo w tej sprawie, kobieta bardzo umiejętnie przeplatała zmyślone wątki z faktami. "Nie sposób ich było odróżnić" - przyznają. Niezwykle uzdolniona gospodyni domowa z Chin została okrzyknięta "chińskim Borgesem" na cześć argentyńskiego pisarza Jorge Luisa Borgesa, słynącego z twórczości, w której realizm przeplatał się z fantastyką. Największą w historii Wikipedii mistyfikację odkryła pisarka fantasy, Nancy Yi Fan, która przeglądała chińskojęzyczną Wikipedię w poszukiwaniu inspiracji. Przypadkowo natknęła się na informacje o kopalni srebra w mieście Kaszyn na terenie Księstwa Twerskiego, niezależnego państwa istniejącego od XIII do XV wieku. 

Mistyfikacja na chińskiej Wikipedii: rosyjska kopalnia srebra i niewolnicy

Kopalnia i skupione wokół niej miasto miała być rzekomo jednym z największych ośrodków przemysłowych późnego średniowiecza, w którym 30 tysięcy niewolników i 10 tysięcy wolnych mieszkańców wydobywało drogocenny kruszec. Niewyczerpane zasoby srebra stały się źródłem baśniowego bogactwa dla twerskich książąt i powodowały zawiść sąsiadów, czyli Księstwa Moskiewskiego - relacjonuje PAP.

CZYTAJ TAKŻE: Putin przygotowuje się do napaści na Europę?! Pierwszym celem Polska? Pada data!

Express Biedrzyckiej - Adam Balcer: Im więcej Rosja niszczy, tym większe straty ponosi

Alternatywna historia Rosji. Zmyślona kopalnia srebra

Jak udało się odkryć mistyfikację? Mimo że napisane typowym dla Wikipedii językiem, wszystko wydało się pisarce fantasy dość dziwne, bo nigdy wcześniej o tym nie słyszała. Zaczęła więc sprawdzać. Próbowała szukać informacji o kopalni srebra w innych źródłach, ale podane na stronie linki nie działały, a żadne źródło zewnętrzne nie potwierdzało autentyczności tej historii. "Okazało się, że osoby, które występowały w chińskiej Wikipedii, nie występują w angielskiej ani rosyjskiej i mieszają się z prawdziwymi postaciami historycznymi w ten sposób, że trudno było odróżnić prawdę od fałszu" - informowała. Chwilę później o zdolnej Chince i jej 10-letniej pracy usłyszał cały świat.

CZYTAJ TAKŻE: QUIZ. "Bezludna wyspa", "Bar", "Szalone liczby". Pamiętasz, kto prowadził te kultowe programy?

Sonda
Czy często korzystasz z Wikipedii?

Chinka pisze na nowo historię Rosji

Podobno Chińczycy są podzieleni: część uważa, że to, co przez tyle lat robiła gospodyni domowa, znacznie obniżyło wiarygodność Wikipedii. Inni są pod wrażeniem uporu, konsekwencji i wyobraźni kobiety. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE