Tajny transport z Kijowa do Madrytu. W Polsce czekał 10 godzin, bo właśnie spadła rakieta w Przewodowie

i

Autor: Dzięki uprzejmości Muzea dla Ukrainy Tajny transport z Kijowa do Madrytu. W Polsce czekał 10 godzin, bo właśnie spadła rakieta w Przewodowie

Bardzo cenny ładunek

TAJNY transport z Kijowa do Madrytu przez Polskę! Jechał, gdy w Przewodowie spadła rakieta

2022-11-28 15:18

To była niezwykła akcja! 51 ukraińskich dzieł sztuki zostało potajemnie przetransportowanych samochodami ciężarowymi z bombardowanego Kijowa do stolicy Hiszpanii, Madrytu. Wywóz trwał 15 listopada, gdy Rosja wznowiła ataki m.in. na stolicę Ukrainy. "Transportu obrazów nie chciała ubezpieczyć żadna firma". Teraz będzie można zobaczyć je na wystawie.

O przedsięwzięciu, które zakończyło się sukcesem informuje hiszpański dziennik "La Razon". Ciężarówki, którymi przewieziono obrazy do muzeum Thyssen w Madrycie, wyjechały z Kijowa 15 listopada wczesnym rankiem, zaledwie na kilka godzin przed kolejnym rosyjskim atakiem. Auta z cennym ładunkiem, którego nie chciała ubezpieczyć żadna firma, pojechały do Lwowa, potem przekroczyły granicę z Polską, a po pięciu dniach i przejechaniu prawie 3 tys. km dotarły do stolicy Hiszpanii. Nie obyło się jednak bez komplikacji. Jak donosi dziennik, na granicy z Polską ciężarówki czekały prawie 10 godzin, ponieważ właśnie wtedy w Przewodowie spadła rakieta, zabijając dwie osoby.

Transport dzieł sztuki z Kijowa do Madrytu. Będą jeździć po całej Europie

Teraz uratowane dzieła sztuki zostaną pokazane na specjalnej wystawie w madryckim Thyssen, zatytułowanej "W oku huraganu. Awangarda na Ukrainie 1900-1930". "Wystawa, która zostanie otwarta 29 listopada, jest możliwa m.in. dzięki wsparciu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i ministra kultury Ołeksandra Tkaczenki"- zaznacza agencja Europa Press. "Wystawa dzieł ukraińskich artystów reprezentujących futuryzm i konstruktywizm, m. in. Ołeksandra Bohomazowa, Wasyla Jermyłowa, Wiktora Palmowa, Anatolija Petryćkiego będzie trwała do końca kwietnia, a później pojedzie do Kolonii w Niemczech i do innych miast europejskich".

Wojna na Ukrainie. "Trzeba ratować sztukę"

"La Razon" tymczasem przypomina, że ratowanie cennych dzieł sztuki w czasie wojny, to nic nowego. "Podczas hiszpańskiej wojny domowej, kiedy na jesieni 1936 r. w Madrycie istniało zagrożenie nalotów z użyciem bomb zapalających, muzeum Prado przeniosło ponad 2 tys. dzieł sztuki do Walencji, aby ratować je przed zniszczeniem. W czasie II wojny światowej naziści rabowali dzieła sztuki w krajach europejskich, a ostatnio do podobnych sytuacji doszło podczas wojny w Iraku i w Syrii" - czytamy. 

Sonda
Czy często odwiedzasz muzea i galerie sztuki?
[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Ppłk Krzysztof Przepiórka o konsekwencjach wybuchów w Przewodowie. „Rosja się nie cofnie”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają