Tak przedszkolaki w Kijowie uczą się, co robić w czasie alarmu przeciwlotniczego. To łamie serce!

i

Autor: AP Tak przedszkolaki w Kijowie uczą się, co robić w czasie alarmu przeciwlotniczego. To łamie serce!

"Hiphopowa rymowanka"

Tak przedszkolaki w Kijowie uczą się, co robić w czasie alarmu rakietowego. To wyciska łzy!

2022-10-11 10:13

10 października po raz kolejny wojska Putina przeprowadziły zmasowany atak na Ukrainę. Gdy spadły pierwsze rakiety nie było już mowy o zajęciach w szkołach czy przedszkolach. Na szczęście ukraińskie maluchy wiedzą, co robić, gdy słyszą alarm przeciwlotniczy. Od września wszystkie uczą się na pamięć piosenki ukraińskiej grupy TNMK, do której słowa napisała psycholożka. Trudno powstrzymać łzy.

10 października był pierwszym od dość dawna dniem, w którym niemal cała Ukraina musiała się po raz kolejny chować do schronów. Od rana nad krajem latały rosyjskie rakiety, w sumie zabijając kilkadziesiąt osób. Dorośli doskonale wiedzą, co robić, gdy w mieście zaczyna wybrzmiewać alarm przeciwlotniczy. Aby dzieci także nie miały wątpliwości jak się w takiej sytuacji zachować, od września wszystkie ukraińskie przedszkolaki uczą się na pamięć specjalnej piosenki, zatytułowanej "Krok do schronu".

Wojna na Ukrainie. Hiphopowa rymowanka-instrukcja dla dzieci

To utwór w wykonaniu bardzo popularnego na Ukrainie zespołu rockowo-hiphopowego TNMK, do którego specjalnie dla dzieci słowa napisała psycholożka, Switłana Rojz. W piosence zawarta jest rymowana instrukcja, co dzieci mają robić, gdy usłyszą dźwięk alarmu przeciwlotniczego. "Chcieliśmy stworzyć piosenkę - narzędzie terapeutyczne, które pomoże uporać się z lękiem i paniką podczas alarmów i da siłę, by działać. Wszystkie jej słowa i proponowane w niej gesty są przemyślane. Wykorzystują je w swojej pracy terapeuci traumy. Jest to piosenka, którą można zaśpiewać idąc do schronu lub bezpiecznego miejsca. Rytm, ruch, głosy dzieci, użycie czasowników, nadanie nowego znaczenia samemu dźwiękowi syreny - »kiedy słyszysz syrenę, siły zbrojne działają« - to wszystko działa kojąco" - można przeczytać w notatce od twórców, jaką można znaleźć pod utworem w serwisie You Tube. Pełną ciepła i zabawną animację do piosenki stworzył Ołeksandr Koreshkov. Oglądając klip trudno się nie wzruszyć. 

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?
Ostrzał rakietowy Ukrainy
Nasi Partnerzy polecają