Toksyczne chmury lecą do Europy! Mogą spaść kwaśne deszcze

2021-09-24 6:22
Katastrofa w turystycznym raju! Wybucha wulkan gigant, ziemia zaczęła pękać!
Autor: AP Katastrofa w turystycznym raju! Wybucha wulkan gigant, ziemia zaczęła pękać!

Potwierdziły się najgorsze przewidywania naukowców! Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich doprowadził do powstania chmur toksycznego gazu, a te zaczęły przemieszczać się znad zdewastowanej wyspy La Palma prosto nad Europę. Naukowcy ostrzegają niektórych, by nie wychodzić z domów! Czy toksyczna chmura doleci do Polski? Są już pierwsze wyliczenia.

Już od tygodnia z wielkiego wulkanu Cumbra Vieja na Wyspach Kanaryjskich wydobywają się potoki lawy. Ognista ciecz płynie przez wyspę La Palma, niszcząc wszystko na swojej drodze. Ewakuowani mieszkańcy w wielu przypadkach nie mają już do czego wracać, a naukowcy ostrzegają, że eksplozja może potrwać nawet do grudnia. Lawa wydobywa się z wulkanu przez dziewięć szczelin i kraterów. Ale to nie jedyne zagrożenie. Bo tak silny wybuch powoduje przecież emisję ogromnej ilości pyłów i gazów do atmosfery, w tym dwutlenku siarki. Mało tego! Najgorsze okazało się być połączenie lawy z wodą z oceanu. "Chmury, które wytwarzają się poprzez interakcję słonej wody i lawy mogą być niebezpieczne, jeśli ktoś znajdzie się zbyt blisko nich" - ostrzegał w wypowiedzi dla AFP wulkanolog Patrick Allard z Paris Globe Institute of Physics.

NIE PRZEGAP: Tsunami z lawy w Hiszpanii! Nadciąga chmura trujących gazów

NIE PRZEGAP: Rihanna rozebrała córkę Madonny! Lourdes tym razem przesadziła?

Zbliżanie się fal lawy do Atlantyku potwierdzili badacze z Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) w Madrycie. Aż w końcu stało się! Toksyczna chmura może w dodatku dotrzeć do Europy. Czy trafi do Polski? Na razie według badaczy trujące gazy spodziewane są w Hiszpanii, konkretnie dotrą do części Andaluzji, Murcji, Walencji i Balearów. Stanie się tak jeszcze w ten weekend! W tej części Europy można spodziewać się kwaśnych deszczów. Lepiej nie wychodzić z domów bez potrzeby! O zagrożeniu dla Polski na szczęście jeszcze nie słychać.

NIE PRZEGAP: Wielkie zmiany w Watykanie! Bez tego nie zobaczycie papieża

NIE PRZEGAP: Ksiądz ukradł fortunę! Wydał na gejowskie orgie i twarde narkotyki

Poszukiwacze odkrywają tajemnicę wulkanu w Lubaniu

Skały i kruszywa

Pytanie 1 z 10
Sposób wykończenia powierzchni kamienia to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE