Trumna z ciałem królowej Elżbiety II dotarła do Edynburga

i

Autor: AP

Wielka Brytania

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II dotarła do Edynburga

2022-09-11 18:22

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II dotarła w niedzielę po południu do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, który był jej oficjalną szkocką rezydencją. Pokonanie trasy z zamku w Balmoral w północno-wschodniej Szkocji, gdzie monarchini zmarła w czwartek po południu, trwała niemal 6,5 godziny. Na trasie przejazdu królową żegnali jej poddani.

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II dotarła do Edynburga

Droga z zamku Balmoral w północno-wschodniej Szkocji, gdzie monarchini zmarła w czwartek po południu, trwała niemal 6,5 godziny i wiodła przez Aberdeen, a następnie wzdłuż wschodniego wybrzeża. Za karawanem wiozącym trumnę jechała jej córka, księżniczka Anna wraz mężem Timothym Laurence'em. Niemal wzdłuż całej trasy zgromadzone były tłumy, chcące pożegnać Elżbietę II. Większość obserwowała przejazd konduktu w milczeniu, choć w niektórych miejscach oddawano hołd oklaskami i kwiatami.

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II pozostanie na noc w sali tronowej w Holyroodhouse. W poniedziałek po południu zostanie odprowadzona do edynburskiej katedry św. Idziego. W kondukcie będą szli król Karol III wraz z żoną Camillą oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej. W katedrze trumna pozostanie przez 24 godziny i od godz. 17 (godz. 18. w Polsce) w poniedziałek będzie można przejść koło niej, aby oddać hołd zmarłej królowej. Później trumna zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd do bazy lotniczej RAF Northolt w zachodnim Londynie. W tej części drogi trumnie ponownie będą towarzyszyć księżniczka Anna wraz z mężem.

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat. Pogrzeb królowej Elżbiety zaplanowany jest na 19 września 2022 roku.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała
Sonda
Będziesz oglądał pogrzeb Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany