USA: Szczepionki przeciwko Covid-19 dla pięciolatków? Jest zielone światło

2021-10-28 7:30
Szczepionki przeciwko Covid-19 dla pięciolatków? W Stanach można będzie szczepić tak małe dzieci
Autor: AP Szczepionki przeciwko Covid-19 dla pięciolatków? W Stanach można będzie szczepić tak małe dzieci

17 do 1 - takim stosunkiem głosów komisja ekspertów doradzająca amerykańskiej Agencji Żywności i Leków zatwierdziła wprowadzenie do obiegu szczepionek Pfizera przeciw koronawirusowi dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Na razie opinia nie jest wiążąca, ale jej zatwierdzenie to formalność, bo specjaliści są zgodni: preparat jest skuteczny w zapobieganiu choroby u dzieci.

To przełomowa rekomendacja w walce z koronawirusem. Wiele wskazuje na to, że wkrótce w Stanach Zjednoczonych zaczną się szczepienia dzieci między 5. a 11. rokiem życia Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, komisja ekspertów działająca przy amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) zarekomendowała wprowadzenie do obiegu szczepionki dla tak małych odbiorców. Dawka preparatu Pfizera dla tej grupy wiekowej jest mniejsza niż dla dzieci powyżej 12. roku życia, a sama szczepionka, według wyników badań klinicznych, jest skuteczna w zapobieganiu infekcji u dzieci w 91 procentach. Członkowie komisji poparli wprowadzenie szczepień w tym przedziale wiekowym stosunkiem głosów 17 do 1. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na najbliższym posiedzeniu Agencji, czyli 2-3 listopada.

Koronawirus może uszkodzić słuch nieodwracalnie

Pojawia się pytanie, czy Amerykanie skorzystają z tej możliwości i zaczną szczepić swoje dzieci. PAP powołuje się na sondaż Ipsos z września tego roku, według którego taką chęć wyraża 44 procent obywateli. 42 procent jednak nie ma zamiaru tego zrobić. Tak czy inaczej, gdy Agencja zatwierdzi rekomendację ekspertów, szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dystrybuowana do aptek, pediatrów i gabinetów lekarskich w szkołach. 

Nie wiadomo na razie, czy będzie rekomendacja, by szczepić wszystkie dzieci, czy może tylko te, które nie przechorowały jeszcze koronawirusa. Eksperci wskazali też na konieczność monitorowania ewentualnych skutków ubocznych szczepionki. 

Sonda
Czy szczepienia na Covid-19 powinny być obowiązkowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE