USA wycofuje swoje wojska. Ważna decyzja Trumpa

2020-12-05 8:46 MO
To było ciężkie strzelanie! Amerykańscy żołnierze szkolili Terytorialsów
Autor: DWOT W niedzielę na poligonie w Orzyszu podlascy Terytorialsi brali udział w szkoleniu ze strzelania z granatników automatycznych MK-19. W roli instruktorów wystąpili żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT oraz żołnierze Gwardii Narodowej, stacjonującej w Bemowie Piskim w ramach sił NATO.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdecydował w piątek (4 grudnia) o wycofaniu z Somalii amerykańskich żołnierzy – poinformowało ministerstwo obrony USA. Redukcja ma nastąpić do 15 stycznia, czyli momentu, w którym to prezydent elekt Joe Biden obejmie władzę po Donaldzie Trumpie.

„Niektóre nasze siły mogą zostać przeniesione poza Afrykę Wschodnią. Jednak reszta sił zostanie przeniesiona z Somalii do krajów sąsiednich, aby umożliwić operacje transgraniczne Stanów Zjednoczonych i sił partnerskich, np. utrzymywać presję na organizacje ekstremistyczne” – brzmi oświadczenie Pentagonu.

Obecnie około 700 żołnierzy amerykańskich sił specjalnych szkoli i doradza armii somalijskiej w działaniach przeciwko dżihadystom z organizacji Szebab, powiązanym z Al-Kaidą. Waszyngton chce jednak zostawić w tym kraju tylu Amerykanów, aby "zachować zdolność do prowadzenia ukierunkowanych operacji antyterrorystycznych w Somalii".

Wycofanie sił USA z Somalii to kolejne posunięcie prezydenta Donalda Trumpa zgodne z jego hasłem zakończenia niekończących się wojen i powrotu amerykańskich żołnierzy do kraju. W listopadzie Pentagon poinformował o zmniejszeniu liczebności wojsk amerykańskich w Afganistanie z 4,5 do 2,5 tysiąca oraz w Iraku - z 3 tysięcy do 2,5 tysiąca.

Dodatkowo Trump nakazał też wycofanie 500 żołnierzy z Iraku . Tym samym po 15 stycznia kontyngenty amerykańskie w Afganistanie i Iraku mają liczyć po 2,5 tys. żołnierzy.

PREZYDENCI zaszczepią się w telewizji na żywo! Sprawdź kogo zobaczysz

Akcja żandarmerii wojskowej
Najnowsze