Ważą się losy Ukrainy

i

Autor: Shutterstock, Photo/Libkos, FILE

Wojna na Ukrainie

PILNE. Kongres przegłosował pomoc dla Ukrainy! Kijów dostanie 60,8 miliardów dolarów

2024-04-20 19:59

Amerykański pakiet pomocy dla Ukrainy wart 60,8 miliardów dolarów został przegłosowany! Wcześniej Izba Reprezentantów zagłosowała nad dalszym procedowaniem ustawy o pomocy dla Ukrainy stosunkiem głosów 316 do 94, a 20 kwietnia wieczorem decydujące głosowanie przebiegło pomyślnie dla Kijowa. Decyzja kongresmenów może przesądzić o tym, jak potoczy się wojna na Ukrainie. Przegłosowano też pakiety pomocowe dla Izraela i Tajwanu.

Odbyło się głosowanie w Kongresie USA nad ustawą o pomocy Ukrainie. Pakiet pomocowy wart 60,8 miliardów dolarów trafi do Kijowa!

Bez pomocy amerykańskiej i kolejnych miliardów dolarów Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w 2024 roku, a potem zagrozić kolejnym państwom, w tym wschodniej flance NATO. Według ustaleń Politico właśnie te alarmujące ustalenia wywiadu USA sprawiły, że w kwestii przyznania Ukrainie kolejnej zachodniej pomocy przez USA doszło do pozytywnego przełomu. Najpierw spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować pakiet i poddać go pod głosowanie w Izbie Reprezentantów. Dotychczas, od lutego 2024 roku, po przegłosowaniu pakietu pomocowego przez Senat projekt leżał w szufladzie w wyniku nacisków skrajnego skrzydła republikanów. Będący między młotem a kowadłem Johnson nareszcie zmienił zdanie. A kongresmeni zatwierdzili niezwykle istotną dla Kijowa pomoc.

Pakiet przewiduje przeznaczenie niemal 60,8 miliardów dolarów na pomoc temu krajowi w wojnie z Rosją, ale część ma mieć formę pożyczki

Losy Ukrainy ważyły się w sobotni wieczór czasu polskiego, 20 kwietnia. Kongres zagłosował za czterema osobnymi ustawami. Trzy z nich dotyczą wsparcia Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku. Głosowania nad nimi były osobne, ale potem trafią razem do Senatu. Joe Biden już zapowiedział, że podpisze przegłosowane ustawy. Wszystkie zostały przegłosowane, m.in. wraz z ustawą o zakazie TikToka i konfiskacie rosyjskich aktywów. Izraelowi przyznano 26 miliardów dolarów, a Tajwanowi 8 miliardów. Co do Ukrainy, pakiet przewiduje przeznaczenie niemal 60,8 miliardów dolarów na pomoc temu krajowi w wojnie z Rosją, ale część ma mieć formę pożyczki, przy czym prezydent ma możliwość zniesienia konieczności spłaty tego długu. 23 mld z tej kwoty to środki na uzupełnianie braków w arsenale, a 13,8 mld na zakup sprzętu. Ustawa zawiera też apel do Bidena o przekazanie Ukrainie taktycznych systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Projekt zawiera zasadę, zgodnie z którą amerykańska pomoc nie może stanowić więcej niż 50 proc. pomocy niesionej przez inne wszystkie państwa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki