WHO: Nawet nie jesteśmy blisko KOŃCA pandemii

2020-06-29 22:11 MW
Druga fala epidemii JEST JUŻ PEWNA - ostrzega WHO. Polacy boją się też innej choroby
Autor: Getty Images

Ponad pół miliona osób zmarło na Covid-19 na całym świecie, a liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 przekroczyła 10 mln. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie ma optymistycznych prognoz. „Najgorsze dopiero przed nami” - padło podczas konferencji prasowej w poniedziałek.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział podczas konferencji, że świat nawet nie jest bliski zakończenia pandemii. - Wszyscy chcemy, by to się skończyło. Wszyscy chcemy wrócić do naszego życia. Ale brutalna rzeczywitość jest taka, że nawet nie jesteśmy blisko końca (pandemii). Chociaż wiele krajów radzi sobie, pandemia tak naprawdę przyspieszyła - powiedział Ghebreyesus. Szef WHO zauważył też, że sześć miesięcy po tym, jak Chiny po raz pierwszy powiadomiły WHO o nowej infekcji dróg oddechowych, liczby są przerażające. To 10 milionów potwierdzonych infekcji i 500 000 zgonów.

Według szefa WHO koronawirus SARS-CoV-2 może zainfekować jeszcze wiele osób. - Większość ludzi pozostaje podatna na infekcje, a wirus ma duże pole do popisu - powiedział. Z kolei szef programu ratunkowego WHO, Mike Ryan, powiedział, że poczyniono ogromny postęp w kierunku znalezienia bezpiecznej i skutecznej szczepionki, aby zapobiec infekcji, ale nadal nie ma gwarancji, że wysiłek się powiedzie. Zanim jednak szczepionka na Covid-19 zostanie wynaleziona, rządy państw mogą walczyć z rozprzestrzenianiem się choroby testując, izolując potwierdzone przypadki i śledząc ich dalszą emisję. Wyróżnił Japonię, Koreę Południową i Niemcy za „kompleksową, trwałą strategię” przeciwko wirusowi.

Ryan dodał, że Brazylia wciąż stoi przed „dużym wyzwaniem” w walce z nowym koronawirusem i wezwał władze federalne i stanowe do ściślejszej współpracy. - Nie ma wątpliwości. Brazylia wciąż stoi przed wielkim wyzwaniem - powiedział Ryan. Opisał sytuację w obu Amerykach jako „trudną”.

Rafał Trzaskowski w Opolu: "dość hipokryzji"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze