Przychodnia ZREZYGNOWAŁA ze szczepień przeciwko COVID-19. Mieszkańcy muszą jeździć do innych miast

i

Autor: torstensimon/cc0/pixabay Przychodnia nie była w stanie zorganizować szczepień zgodnie z wymogami NFZ.

WHO w sprawie szczepionki Astra Zeneca. Oświadczenie może zaskoczyć te kraje

2021-03-17 17:41

Szczepionka Astra Zeneca/Oxford. Komitet Doradczy Światowej Organizacji Zdrowia ds. bezpieczeństwa szczepionek dokonał przeglądu dostępnych danych dotyczących szczepionki, która od dłuższego czasu wzbudza wiele kontrowersji - szwajcarskiego koncernu Astra Zeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wiele państw zdecydowało się nie szczepić preparatem. Teraz WHO wydało jasno stanowisko w sprawie.

W środę WHO wydało oświadczenie dotyczące szczepionki Astra Zeneca/Oxford. Według ekspertów szczepienie preparatem, który podawany jest w Wielkiej Brytanii przeciwko COVID-19 „nie zmniejszy zachorowań ani zgonów z innych przyczyn”. Wiele państw postanowiło zrezygnować ze współpracy z firmą ze względu na sytuacje dotyczące pojawienia się u niektórych pacjentów przyjmujących preparat zakrzepów lub ze względu na wiek. „Wiadomo, że zdarzenia zakrzepowo-zatorowe występują często. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest trzecią najczęściej występującą chorobą sercowo-naczyniową na świecie ”- wyjaśniono w oświadczeniu. 

PRZECZYTAJ Czy AstraZeneca jest niebezpieczna? Nie, to odmowa szczepienia jest groźna - pisze Tomasz Walczak

Najnowsze wytyczne od światowego organu zdrowia publicznego zostały wydane po tym, jak wiele krajów europejskich ogłosiło, że zawiesi użycie zastrzyku z powodu obaw, że może to być powiązane ze zgłoszonymi przypadkami zakrzepów krwi. Początkowo według badań klinicznych Astra Zeneca rekomendowała podanie szczepionki osobom do 64. roku życia. Wiele krajów zdecydowało się na zaprzestanie szczepienia szczepionką. W poniedziałek taką decyzję podjęły m.in. Niemcy, Francja, Portugalia, Włochy czy Hiszpania. Niektóre kraje takie jak Austria, Estonia czy Luksemburg zdecydowały się na zawieszenie konkretnej partii produktów. 

ZOBACZ WIDEO: Pełny lockdown w Polsce od 20 marca

Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?

Eksperci stwierdzili, że chociaż niektóre kraje rutynowo sygnalizowały potencjalne zdarzenia niepożądane po szczepieniach w tym zakrzepicę, szczególnie w kampaniach masowych szczepień, „niekoniecznie oznacza to, że zdarzenia są związane z samym szczepieniem”. Dodano, że zbadanie ich jest dobrą praktyką. Pokazuje również, że system nadzoru działa i że istnieją skuteczne kontrole. „W tej chwili WHO uważa, że korzyści wynikające ze szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko i zaleca kontynuowanie szczepień” - dodano w oświadczeniu. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają