Wielka akcja Interpolu. 13 krajów, 200 tys. sztuk broni i 4 tys. aresztowań

2021-04-06 21:46 mw
Naboje, broń
Autor: Pixabay W Olsztynie 48-letni mężczyzna strzelał z broni hukowej przez balkon.

Interpol informuje o „potężnym ciosie” dla handlarzy bronią w Ameryce Łacińskiej. W ramach operacji „Trigger VI” międzynarodowym służbom policyjnym udało się przejąć ponad 200 tys. sztuk broni palnej, materiałów wybuchowych, amunicji i innych komponentów. W akcji brał udział nie tylko Interpol, ale również Biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). Zorganizowaną akcję przejęcia broni oraz zatrzymanie 4 tys. osób przeprowadzono w 13 krajach.

Aresztowania i konfiskaty ponad 200 tys. sztuk broni palnej czy amunicji miały miejsce w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie Francuskiej, Gujanie, Paragwaju, Peru, Surinamie, Urugwaju i Wenezueli. W sumie w 13 krajach Ameryki Łacińskiej Interpol oraz UNODC przeprowadziła akcję, która zadała „potężny cios” handlarzom broni.

PRZECZYTAJ Włoski oficer szpiegował dla Rosji. Żona podała powód. Trudno w to uwierzyć

Zgodnie z oświadczeniem operacja nazwana Trigger VI trwała od 8 do 28 marca. Według Interpolu funkcjonariusze z 13 krajów Ameryki Południowej jednocześnie sprawdzali broń palną w bazie danych iARMS Interpolu, aby ustalić, czy broń została zgłoszona jako zgubiona, skradziona lub przemycona. „Setki tysięcy osób i pojazdów przeszukano w podejrzanych miejscach oraz na granicach powietrznych, lądowych i morskich w całym regionie” - można przeczytać w oświadczeniu.

Nalot na dziuplę. Policjanci odzyskali auto za 100 tysięcy

„Wspólna operacja umożliwiła współpracę policji, służb celnych, granicznych i prokuratorskich, przeprowadzając prawie 10 tys. kontroli w bazach danych INTERPOL-u, śledzenie nielegalnej broni palnej i identyfikowanie potencjalnych powiązań z przestępczością zorganizowaną”- dodano. W wyniku operacji Trigger VI aresztowano członków gangu przestępczego w Urugwaju, przejęto ogromną ilości broni palnej w Peru i Brazylii, aresztowano obywatela Kolumbii poszukiwanego przez Interpol, zarekwirowano ponad 21 ton kokainy, marihuany i innych substancji psychoaktywnych, uratowano też 33 ofiary handlu ludźmi.

ZOBACZ GALERIĘ Lekarka Nawalnego zatrzymana

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze