Karol III królem Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ma nowego władcę. Rada Akcesyjna formalnie proklamowała Karola III królem

2022-09-10 11:05

W sobotę (10 września) w Londynie została odczyta proklamacja ogłaszająca Karola III nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Dotychczasowy książę Walii przejął tron po swojej matce, królowej Elżbiecie II, która zmarła w czwartek, 8 września w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 roku.

W sobotę o godz. 11 w Pałacu św. Jakuba w Londynie zebrała się Rada Akcesyjna, która formalnie proklamowała Karola III królem. Wydarzenie było transmitowane w telewizji, co miało miejsce po raz pierwszy w historii brytyjskiej monarchii. Karol III podczas swojego przemówienia wspominał zmarłą królową, a także podkreślił, że będzie wierny tradycji. - Panowanie mojej matki było niezrównane pod względem długości trwania, poświęcenia i oddania. Nawet gdy się smucimy, dziękujemy za to najwierniejsze życie. Jestem głęboko świadomy tego głębokiego dziedzictwa oraz poważnych obowiązków i odpowiedzialności, które teraz zostały mi przekazane - oświadczył król Karol III. Następnie doszło do uroczystego podpisania dokumentów. Proklamacja jest aktem symbolicznym, bo Karol został królem automatycznie w chwili śmierci Elżbiety II, czyli w czwartek po południu. Koronacja króla odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku.

Czytaj też: Król Karol III bawił się na Podlasiu i zajadał pierekaczewnika. Żałował, że nie może zostać na kolacji!

Rada Akcesyjna formalnie proklamowała Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii. Zapis relacji na żywo:

73-letni król Karol III jest najstarszym monarchą, jaki kiedykolwiek wstępował na brytyjski bądź angielski tron. Żaden z jego poprzedników nie pełnił też funkcji następcy tronu tak długo. W przypadku nowego króla było to 70 lat. Karol mógł przyjąć jako król inne imię, tak jak to wcześniej robili niektórzy monarchowie. Jego pełne imiona to Karol Filip Artur Jerzy, więc mógł zdecydować się na użycie któregoś z nich. Tak samo jak on zrobiła w 1952 r. królowa Elżbieta II, która po objęciu tronu zdecydowała, że pozostanie przy swoim pierwszym imieniu.

Czytaj też: Kim jest król Karol III, następca Elżbiety II? Jego życie jest pełne kontrowersji

Czym jest Rada Akcesyjna?

Rada Akcesyjna zwoływana jest tylko po śmierci monarchy, co poprzednio miało miejsce w 1952 r. Zwykle jej posiedzenie odbywa się w Pałacu św. Jakuba w Londynie w ciągu 24 godzin od tego momentu, ale jako że Elżbieta II zmarła po południu, a na dodatek w Szkocji, tym razem ten okres jest nieco dłuższy. W skład Rady Akcesyjnej wchodzą członkowie Tajnej Rady, ciała doradzającego monarsze, wielcy urzędnicy państwowi - dziewięciu urzędników państwowych pełniących obecnie głównie funkcje reprezentacyjne, lord major Londynu i władze gminy City of London, ambasadorzy krajów, których głową jest brytyjski monarcha, oraz wysocy rangą urzędnicy państwowi. Ponieważ samych członków Tajnej Rady jest ponad 700 (m.in. premier, liderzy opozycji, obecni i byli ministrowie), a Pałac św. Jakuba ma ograniczoną pojemność, wezwania są wysyłane do wszystkich członków Rady Akcesyjnej, ale w praktyce w jej posiedzeniu bierze udział znacznie mniej - ok. 150 osób.

Czytaj też: Wizyta prezydenta Lecha Wałęsy u królowej Elżbiety II. "Autentyczny majestat"

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała
Sonda
Czy interesujesz się brytyjską rodziną królewską?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany