"Boże, chroń króla"

Kim jest król Karol III, następca Elżbiety II? Jego życie jest pełne kontrowersji

2022-09-09 8:23

Król Karol III, wcześniej znany jako książę Karol, objął panowanie nad Zjednoczonym Królestwem po śmierci królowej Elżbiety II. To ogromna zmiana dla Brytyjczyków, którymi królowa rządziła przez 70 lat. Kim jest nowy król Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej?

Młodość króla Karola III

Król Karol III urodził się poprzez cesarskie cięcie 14 listopada 1948 roku w Londynie. Jest pierworodnym synem królowej Elżbiety II i jej męża Filipa, księcia Edynburga. Tuż po narodzinach otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia z Edynburga. Jego matka została królową, gdy miała 26 lat, a Karol został wówczas automatycznym następcą tronu po Elżbiecie II. Ma troje rodzeństwa: Annę, księżniczkę królewską, Andrzeja, księcia Yorku i Edwarda, hrabiego Wesseksu.

W NASZEJ GALERII PONIŻEJ MOŻESZ ZOBACZYĆ WSPOMNIENIA O KRÓLOWEJ ELŻBIECIE II

W młodości uczęszczał do trzech szkół, z których nie ma dobrych wspomnień. Ze względu na swoje pochodzenie miał być szykanowany przez rówieśników, niektórzy nawet mieli się nad nim znęcać fizycznie. Później rozpoczął naukę w Uniwersytecie Walijskim w Aberystwyth, gdzie studiował język walijski oraz historię Walii. Co ciekawe, król Karol III przerwał tradycję, rezygnując z akademii wojskowej. Zamiast tego uczył się nadal w Trinity College University of Cambridge, a w 1975 roku uzyskał tytuł Master of Arts. Z wykształcenia jest archeologiem ze specjalizacją w historii wypraw krzyżowych.

Sprawdź: Ostatnie zdjęcie królowej Elżbiety II. Tak królowa Wielkiej Brytanii wyglądała krótko przed śmiercią

Życie prywatne króla Karola III

Pierwszą poważną miłością króla Karola III była Camilla Shand, którą poznał dzięki wspólnej znajomej, ambasadorce Chile w Wielkiej Brytanii Lucii Santa Cruz. Między parą nawiązała się przyjaźń, a po 18 miesiącach byli już w związku. W 1972 roku król Karol III chciał się oświadczyć Camilli, ostatecznie jednak - z obawy przed brakiem akceptacji ze strony rodziny królewskiej - zaniechał tego pomysłu. W grudniu tego samego roku para oficjalnie się rozstała, a Camilla poślubiła Andrzeja Parkera-Bowlesa, który wcześniej spotykał się z siostrą Karola, księżniczką Anną. Mimo to w 1979 roku mieli romans, który trwał do 1981 roku.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Karol był także związany z Sarą Spencer, siostrą Diany Spencer. Przyszłą lady Dianę poznał w rodzinnej rezydencji Spencerów. Wystarczyło 13 spotkań, by postanowił oświadczyć się Dianie w 1981 roku, a wkrótce potem ich zaręczyny zostały oficjalnie ogłoszone. Jeszcze w tym samym roku para wzięła ślub, a w listopadzie 1981 roku na świat przyszedł ich pierwszy syn, książę William. Kilka lat później, w 1984 roku, urodził się ich drugi syn, książę Harry.

Związek króla Karola III z lady Dianą i Camillą

Życie miłosne króla Karola III od początku cieszyło się sporym zainteresowaniem mediów. Nie brakowało skandali i plotek na temat jego związków. Podobno nawet noc przed ślubem z Dianą Spener spędził z Camillą, do której uczucia nie wygasło zupełnie. Nie dało się także ukryć, że jego małżeństwo z lady Dianą nie jest szczęśliwe, co dało się zauważyć nawet podczas oficjalnych wystąpień. Sam król Karol ostatecznie na dobre odnowił relację z Camillą w 1983 roku i potajemnie się z nią spotykał.

Zobacz: "Operacja London Bridge". Tak wygląda precyzyjny plan po śmierci królowej Elżbiety II

W 1992 roku ogłoszono oficjalnie separację małżeństwa, a w 1996 roku wzięli rozwód. Niemal rok później lady Diana zginęła w wypadku samochodowym we Francji i choć król Karol III wziął udział w pogrzebie, to miał nigdy nie odwiedzić grobu byłej żony.

Małżeństwo króla Karola III i Camilli

Król Karol III i Camilla od 1999 roku zaczęli się coraz częściej pojawiać razem na oficjalnych uroczystościach. W 2005 roku zaś para wzięła ślub cywilny, na którym świadkiem był syn Camilli z poprzedniego małżeństwa.

Przeczytaj także: Jolanta Kwaśniewska wspomina królową Elżbietę II. "Była ciepła i ujmująca"

Działalność króla Karola III

Król Karol III interesuje się tematami związanymi z ekologią. W 1998 roku wystąpił przeciw genetycznie modyfikowanej żywności, a w 2020 roku wziął udział w Światowym Forum Ekonomicznego w Davos. Nie je mięsa.

Sonda
Czy zasmuciła Cię wiadomość o śmierci Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają