Operacja London Bridge. Tak wygląda precyzyjny plan po śmierci królowej Elżbiety II

i

Autor: shutterstock, AP

Nie żyje królowa Elżbieta II

"Operacja London Bridge". Tak wygląda precyzyjny plan po śmierci królowej Elżbiety II

"Operacja London Bridge" - taki kryptonim nosi scenariusz postępowania na wypadek śmierci królowej Elżbiety II. Powstał on wraz z jej wstąpieniem na tron w 1952 roku. Wszystko zostało zaplanowane i przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Plan działań rządu na wypadek śmierci monarchini był ostatni raz rewidowany rok temu, ze względu na pandemię koronawirusa. Teraz, gdy królowa Elżbieta II nie żyje, zostanie wcielony w życie.

W czwartek, 8 września, w pałacu Balmoral w Szkocji zmarła królowa Elżbieta II. Wcześniej, krótko po ogłoszeniu informacji o stanie zdrowia królowej, BBC zawiesiło transmisję zaplanowanego programu od godziny 18:00. W tym czasie członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej docierali do zamku Balmoral, gdzie Elżbieta spędzała letnie wakacje.

Tuż po śmierci monarchini rozpoczęło się wdrażanie operacji pod kryptonimem "London Bridge".

Czytaj również: Kto zostanie królem Anglii po śmierci Elżbiety II? Książę Karol obejmie tron w Wielkiej Brytanii?

Nie żyje królowa Elżbieta II. Co to jest "Operacja London Bridge"?

Czym jest operacja "London Bridge? To scenariusz postępowania po śmierci królowej Elżbiety II. Jest znany od 1952 r., czyli od momentu wstąpienia przez królową Elżbietę II na tron.

Operacja London Bridge is down, zawiera szczegółowy plan postępowania na najbliższe 10 dni od momentu śmierci królowej do jej pogrzebu. Plan co jakiś czas był modernizowany, ostatni raz było to w ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa. Wówczas do mediów wyciekł niemal cały plan operacji.

Dalsza część artykułu znajduje się pod wideo

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Elżbieta II nie żyje. Królowa zmarła w wieku 96 lat. „London Bridge upadł”

Dzień śmierci królowej w operacji zostało nazwany D-Day. To dzień, w którym jej prywatny sekretarz zadzwonił do premiera, aby ogłosić: „London Bridge is down”. Informacja ta została przekazana również poszczególnym rządom, w których królowa jest również głową państwa. Te narody to Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Belize i karaibskie wyspy Jamajka, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, Bahamy oraz Antigua i Barbuda. Każdy kolejny dzień poprzedzający pogrzeb królowej, będzie określany jako "D+1", "D+2" i tak dalej.

W międzyczasie w redakcji BBC, uruchomiony został rzadko używany alarm dotyczący krajowych sytuacji kryzysowych. W tym czasie wszyscy prezenterzy noszą ubrania w kolorze czarnym, a zwykłe czerwone logo BBC zostało zmienione na czarne.

Czytaj również: Nie żyje Elżbieta II. Ile miała lat? Była najdłużej panująca królową Wielkiej Brytanii

Co jeszcze zawiera plan? Wszystko zostało szczegółowo zaplanowane, począwszy od tego, że ubrany na czarno pracownik Pałacu Buckingham umieścił przed londyńskim Pałacem Buckingham tabliczkę ogłaszającą śmierć królowej w wiadomości, która zostanie pokazana w identycznej formie na stronie internetowej rodziny królewskiej.

Wszystkie flagi zostały opuszczone do połowy masztu, a dzwony zabrzmiały w całym mieście.

Ponieważ najstarszy syn królowej, książę Karol, nieoficjalnie zostaje głową państwa, będzie musiał wygłosić swoje pierwsze przemówienie jako monarcha w wieczór jej śmierci.

Dalsza część artykułu znajduje się pod wideo

Książę Filip nie żyje

Królowa Elżbieta II, umarła. Na tronie zasiądzie król Karol III

Królowa Elżbieta II umarła poza angielską stolicą, dlatego flagi zostaną ponownie podniesione o 11 rano dzień po jej śmierci, a Karol oficjalnie zostanie królem. W ramach swoich pierwszych obowiązków jako króla Karol pojedzie do Szkocji, Irlandii Północnej i Walii, aby uczestniczyć w nabożeństwach ku czci swojej matki. W Londynie Westminster Hall będzie zamknięty z powodu sprzątania i przygotowań do pogrzebu.

Polecany artykuł: Kto zostanie królem Anglii po śmierci Elżbiety II? Książę Karol obejmie tron w Wielkiej Brytanii?

Królowa zmarła w Balmoral w Szkocji, dlatego zostanie uruchomiona operacja UNICORN. Oznacza to, że jej ciało zostanie przewiezione do Londynu królewskim pociągiem. Oczywiście, jeśli będzie to możliwe. Jeśli nie, trumna zostanie przetransportowana samolotem. W jej uroczystym powitaniu wezmą udział premier i ministrowie.

W kolejnych dniach przejedzie kondukt z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego wzdłuż ceremonialnej trasy przez Londyn. Później po przybyciu trumny, zostanie odprawione nabożeństwo w Westminster Hall.

Od 6 do 9 dnia po śmierci Elżbiety II trumna z ciałem królowej zostanie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim. Trumna spocznie na katafalku i będzie otwarta przez 23 godziny.

Dzień pogrzebu państwowego będzie "Dniem Żałoby Narodowej". Ceremonia odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Tego dnia w południe, w całym kraju zostanie ogłoszona dwuminutowa cisza. Kondukt przejdzie przez Londyn do Windsoru. Po nabożeństwie królowa zostanie przetransportowana do zamku Windsor, gdzie zostanie pochowana wraz ze swoim zmarłym mężem, księciem Filipem i ojcem, królem Jerzym VI.

Sonda
Czy zasmuciła Cię wiadomość o śmierci Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają