Władze Madrytu idą na wojnę z... papugami. Chcą je masowo WYMORDOWAĆ

2019-10-09 15:34 PMar
Papuga uwięziona
Autor: pixabay.com Papuga uwięziona

Władze Madrytu postanowiły masowo eksterminować żyjące na tamtejszych ulicach papugi z gatunku mnich. Pojawiły się one w tym mieście w latach 80. XX wieku, gdzie na przestrzeni lat przestały być tylko udomowionymi pupilami, lecz zaczęły żyć na dziko. Teraz Borja Carabante, przedstawiciel ratusza odpowiedzialny za ochronę środowiska, poinformował, że miasto jest skłonne przeznaczyć nawet 100 tys. euro na zabicie większości z 12 tys. latających zwierzątek. Czemu? Jak wytłumaczył, ptaki "naruszają różnorodność biologiczną i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców".

Według planu zatwierdzonego przez władze hiszpańskiej stolicy "papugi będą eliminowane poprzez odławianie ich w zastawionych sieciach i likwidację, a także sterylizację". Jak poinformował Carabante: - Ideałem jest całkowite wyeliminowanie tego gatunku z naszego miasta. Maksymalnie pozostanie przy życiu 600 okazów. Dodał przy tym, że zakończenia tego procesu należy się spodziewać w październiku 2020 r.

Urzędnik tłumaczył, że papugi "stały się one przedmiotem troski obywateli i otrzymaliśmy wiele skarg". Wymordowanie papug jest, według niego, uzasadnione dbałością o bezpieczeństwo mieszkańców, którym gniazda ptaków spadają na głowy. Dodał przy tym, że chodzi również o ochronę innych, mniejszych ptaków, których liczebność spadła po rozprzestrzenieniu się obcego gatunku w terenie miejskim.

Carabante przypomniał, że żyjące średnio w niewoli 20 lat mnichy szybko się rozmnażają, składając co roku do ośmiu jaj. Największy wzrost populacji papug w Madrycie miał miejsce po 2016 r. Od tego czasu liczba tych ptaków zwiększyła się w stołecznej aglomeracji o ponad 33 proc.