Wspólnie zawalczmy o zniesienie wiz do USA

i

Autor: Shutterstock

Wspólnie zawalczmy o zniesienie wiz do USA

2018-06-20 0:00

Nie ma co liczyć na łaskawość amerykańskiej administracji – nikt nie otworzy nam ot tak drzwi do Stanów Zjednoczonych. Jednak możemy podróżować tam łatwiej niż dotychczas, bo bez wiz. Ich zniesienie zależy tylko od nas, Polaków. I mało tego – jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko sukcesu. Co musimy zrobić? Występować o... wizy.

Szybkie zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych i włączenie Polski do tzw. Visa Waiver Program jest możliwe i to dość szybko! Wystarczy, by odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły w danym roku wizy nieimigracyjnej B1/B2 (turystycznej i biznesowej)spadł poniżej 3 proc. Obecnie odsetek odmów jest niewiele wyższy i wynosi 5,9 proc. Dotyczy to amerykańskiego roku budżetowego: od 1 października do 30września. Musimy się więc spieszyć i nie zwlekać z wystąpieniem o wizę, jeśli mamy w planach wycieczkę lub spotkanie biznesowe w USA. Program bezwizowy Visa Waiver Program umożliwia legalny pobyt w USA do 90 dni w celach turystycznych, rodzinnych i biznesowych. Nadal możliwe jest jednak ubieganie się o dowolny rodzaj wizy w amerykańskich placówkach konsularnych.

  • Nie psujmy statystyk

Powstała koalicja organizacji pozarządowych i biznesu, która przez kolejnych kilka miesięcy będzie promowała występowanie o wizę do USA i objaśniała zasady jej otrzymywania. Weszły do niej m.in. Fundacja Polska Innowacyjna,Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych, Fundacja Instytut Myśli Schumana, Polskie Linie Lotnicze LOT i Mastercard oraz Lotnisko Chopina, Kraków Airport i Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka.

– Z wizami do USA wiąże się wiele emocji i mitów, co powoduje, że Polska nadal jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, której obywatele w podróży do USA potrzebują wiz. Możemy to zmienić! Naszym celem jest obalenie tych mitów i zachęcenie Polaków, by w ciągu nadchodzących kilku miesięcy występowali o wizę, ale jednocześnie robili to rzetelnie, gdyż każde niewłaściwe aplikowanie kończy się odmową. To z kolei psuje statystyki i powoduje, że Polacy muszą podróżować do USA z wizą w paszporcie – mówi Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT i inicjator akcji.

  • Po co nam zniesienie wiz

Zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych nie oznacza tak swobodnego podróżowania, jak mamy obecnie w Europie w strefie Schengen. Nadal potrzebne będą paszporty i nie będzie można podjąć tam pracy bez pozwolenia. Brak wizy nie oznacza także, że urzędnik na amerykańskim lotnisku – kierując się tamtejszymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa – nie każe nam

wracać do kraju. Czyli pod wieloma względami nic się nie zmieni, ale dla wielu Polaków zniesienie wiz oznacza ogromną szansę.

  •  Dla rodzin

Prezes Fundacji im. Cichociemnych, Bogdan Rowiński podkreśla, że wejście Polski do Visa Waiver Program pozwoli połączyć zerwane więzy wielu tysięcy Polaków mieszkających w Polsce i USA. – Obowiązek posiadania wizy dla wielu Polaków decydujących się na wyjazd do USA oznaczał bilet w jedną stronę, a później trudności w utrzymywaniu kontaktów z rodzinami i przyjaciółmi pozostającymi w Polsce. Wejście Polski do programu Visa Waiver wcale nie będzie oznaczać masowych wyjazdów do USA, ale możliwość swobodnych podróży między USA a Polską i odbudowanie więzów z ogromnym dziedzictwem kulturowym, naukowym i społecznym zarówno Polaków mieszkających za oceanem, jak i w Polsce – mówi Bogdan Rowiński.

  •  Dla biznesu

Możliwość korzystania z Visa Waver Program ułatwi prowadzenie biznesów. Ambitnym polskim przedsiębiorcom, którzy chcieliby swoje produkty eksportować za granicę, pozwoli z zagranicznymi partnerami. Młodym, przedsiębiorczym Polakom, którzy tworzą startupy,  prowadzą badania naukowe i stawiają na najnowocześniejsze technologie, pozwoli na bezkolizyjną współpracę z partnerami w Stanach Zjednoczonych oraz dostęp do znacznie większego rynku oraz wymianę i pozyskiwanie wiedzy.

  •  Dla nauki i kultury

 Podróże bezwizowe pozwolą na swobodną wymianę kadr, myśli i udział w wydarzeniach.

  •  Dla turystyki

Wiele osób marzy o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych po to, by je zwiedzić indywidualnie lub z biurem podróży, wziąć udział w imprezach sportowych czy po prostu zrobić tam zakupy.

  • Dla chorych

Bez wizy o wiele łatwiej będzie można wyjechać do USA na konsultację medyczną czy leczenie.

 

Wspólnie zawalczmy o zniesienie wiz do USA

i

Autor: Super Express

Bez wizy taniej

Obecnie opłata za rozpatrzenie wniosku o wizę turystyczno-biznesową B1/B2 wynosi 160 dolarów (ok. 590 zł). W przypadku obywateli krajów objętych programem bezwizowym potrzebna jest tylko rejestracja w systemie autoryzowania podróży (ESTA) i wniesienie 14 dolarów (ok. 52 zł) opłaty.

 

Kto nie dostanie wizy

Kto nie dostanie wizy do USA W każdym wniosku koniecznie musimy przedstawić konkretne i wiarygodne plany podróży do USA. Odmowy udzielane są, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizę w innym celu (np. nie zawierza zwiedzać tylko wybiera się do pracy). Jeśli więc jedziemy do pracy, nie ubiegajmy się o wizę B1/B2 (turystyczną i biznesową). Jest ogromna szansa na to, że wizy nie otrzymamy. Oprócz negatywnego skutku dla statystyk wiąże się to również ze stratą 160 dolarów opłaty wizowej. Z odmową spotkamy się też jeśli wypełnimy formularz z błędami lub wybierzemy nieodpowiedni rodzaj wizy. Szans na wjazd nie mają osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych. W minionych latach najwięcej odmów z powodu błędów i nieścisłości dotyczyło wniosków z Podkarpacia, Małopolski i tzw. ściany wschodniej (m.in. Podlasia) oraz od Polonii w Wielkiej Brytanii.

 

 

Amerykanie to także Polacy

Stany Zjednoczone to kraj z największa Polonia na świecie. Według ostrożnych szacunków mieszka tu ok. 10 mln osób pochodzenia polskiego. Wielu z nich ma dla tego kraju spore zasługi, inni zrobili tu wielka karierę.

Mało kto wie, że pierwsi Polacy, rzemieślnicy, przybyli do Ameryki Północnej 1 października 1608 roku, na brytyjskim statku „Mary and Margaret”. To tylko rok po założeniu pierwszej osady kolonistów angielskich w Stanach Zjednoczonych o nazwie Jamestown! Pierwsza fala emigracji Polaków do Ameryk Północnej nastąpiła pod koniec XVIII wieku, w czasach rozbiorów. Wśród nich Byli Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko, którzy walczyli o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Wielu Polaków to osoby bardzo wpływowe. Dość wspomnieć o prof. Zbigniewie Brzezińskim, który urodził się w Warszawie w 1928 r. Doradzał trzem prezydentom USA – Jimmy’emu Carterowi, Lyndonowi Jonhsonowi oraz Johnowi F. Kennedy’emu. Gwiazda telewizji CBS Rita Cosby, jedna z najbardziej znanych dziennikarek w USA, jest córką powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego ps. „Ryś”. W zespole specjalistów, którzy dokonali pierwszego całkowitego przeszczepu twarzy na świecie w 2008 r., w Cleveland, była Polka – dr Maria Siemionow, absolwentka poznańskiej Akademii Medycznej. Polacy odnosili także ogromne sukcesy w biznesie. Steve Woźniak, współtwórca Apple’a miał pradziadka Polaka. Theodore F. Twardzik był twórcą jednej z największych w USA firm-producentów mrożonej żywności „Mrs. T’s Pierogies”. Firmy, które produkowały słynne w latach 80-tych komputery Commodore i Atari należały do Jacka Tramiela, który urodził się w Łodzi. Polskie korzenie ma twórca Citigroup Sanford I. Weill. Helena Rubinstein pochodziła z Krakowa. Jej majątek w chwili śmierci w 1965 roku, szacowany był na 100 mln dolarów. Urodzony w Łodzi

Maksymilian Faktorowicz stworzył markę Max Factor. Polskie korzenie mieli również słynni filmowcy: bracia Warner Albert, Sam i Harry, żydowscy emigranci urodzeni na Mazowszu i Samuel Goldwyn, współtwórca wytwórni Metro-Goldwyn Mayer (MGM), urodzony w Warszawie.

 

Z LOT-em do USA

Z wizą w paszporcie możesz już kupować bilety lotnicze. LOT-u oferuje rejsy Dreamlinerami (w tym najnowszym, większym B787-9) z Warszawy: do Nowego Jorku (JFK i Newark), Chicago i Los Angeles oraz z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark.

 

Osiem kroków do uzyskania amerykańskiej wizy

1. Wybierz odpowiedni rodzaj wizy

Szczegółowy opis kategorii wizowych znajdziesz na stronach Ambasady USA pl.usembassy.gov/pl/. Opisy są w języku polskim.

2. Wypełnij formularz

Wypełnij internetowy formularz DS-160. Znajduje się on na stronie www.ustraveldocs.com. Wypełnienie wniosku może potrwać nawet kilka godzin. Skrupulatność się jednak opłaca, bo zwiększa szanse na pozytywną decyzję. Na stronieustraveldocs.com znajdziesz wiele informacji (w języku polskim) na temat Procedury ubiegania się o wizę

3. Utwórz profil internetowy

Utwórz swój profil na ustraveldocs.com i wybierz miejsce rozmowy z konsulem. Polacy mogą składać wnioski wizowe w Ambasadzie USA w Warszawie, Konsulacie w Krakowie i innych amerykańskich placówkach dyplomatycznych na świecie np. w Wielkiej Brytanii.

4. Zapłać za rozpatrzenie wniosku

Dokonaj przez Internet opłaty za rozpatrzenie podania o wizę. Szczegóły opcji płatności będą widoczne na stronie. Najszybciej jest to zrobić kartą debetową lub kredytową – to umożliwia natychmiastowe przejście do etapu umawiania się na rozmowę (w ramach dostępnych terminów). Jeżeli płacisz przelewem bankowym lub za pośrednictwem systemu Billbird, na rozmowę będziesz mógł zacząć umawiać się w następnym dniu roboczym.

5. Wybierz datę i godzinę rozmowy z konsulem

System proponuje dostępne terminy. Czas oczekiwania na rozmowę zwykle nie przekracza tygodnia. W nagłych przypadkach, np. kiedy termin wyjazdu jest naprawdę blisko, system umożliwia przesłanie prośby o umówienie rozmowy w trybie pilnym.

6. Zgłoś się do Ambasady/Konsulatu

Przyjdź o umówionej godzinie, nie wcześniej. Miej ze sobą wydrukowane potwierdzenie wypełnienia formularza DS-160 i paszport. Przed wejściem czeka cię kontrola bezpieczeństwa (jak na lotnisku). Warto wcześniej zapoznać się z informacją, czego nie można wnosić do środka. W przechowalni zostają np. komórki i laptopy. Większość interesantów spędza w poczekalni konsularnej mniej niż 20 minut. 

7. Odpowiedz na pytania konsula

Odpowiadaj zgodnie z prawdą i ze złożonym wcześniej wnioskiem DS-160. 

8. Odbierz wizę

Paszport z wizą zostanie w ciągu kilku dni dostarczony przez kuriera pod wskazany przez ciebie adres lub będzie do odebrania osobiście w wybranym punkcie poczty kurierskiej – do wyboru. O tym, że wiza już czeka, zostaniesz powiadomiony smsesem.

Wspólnie zawalczmy o zniesienie wiz do USA

i

Autor: Materiały Promocyjne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki