Wstrząs na Harvardzie. Zagraniczni studenci muszą opuścić uczelnię

i

Autor: Shutterstock,

Studenci w szoku

Wstrząs na Harvardzie! Zagraniczni studenci muszą opuścić uczelnię

Na Harvardzie wybuchł chaos i przerażenie. Administracja prezydenta Donalda Trumpa niespodziewanie ogłosiła zakaz dalszego pobytu studentów zagranicznych. Decyzja uderza w ponad 6,800 studentów spoza USA, którzy stanowią ponad jedną czwartą całej społeczności akademickiej uniwersytetu.

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła wstrzymanie możliwości przyjmowania studentów międzynarodowych przez Uniwersytet Harvarda. Studenci zagraniczni przebywający obecnie na uczelni muszą przenieść się do innych szkół, jeśli chcą zachować swój status imigracyjny - informuje "The Guardian". Decyzja została ogłoszona przez sekretarz ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, Kristi Noem, która udostępniła treść listu do władz uczelni w serwisie X. "Ze skutkiem natychmiastowym certyfikacja Harvardu w ramach programu Student and Exchange Visitor Program zostaje cofnięta" – napisała Noem. W praktyce oznacza to zakaz kształcenia osób z wizami F i J w roku akademickim 2025/2026. Studenci, którzy już uczęszczają na Harvard z tym statusem, muszą znaleźć inną uczelnię, by legalnie pozostać w USA.

Noem uzasadniła decyzję "nieprzestrzeganiem przez Harvard prostych wymogów sprawozdawczych" i zarzuciła uczelni "szerzenie przemocy, antysemityzmu i współpracę z Komunistyczną Partią Chin".

Czytaj też: Dramat w Strefie Gazy. Dzieci i seniorzy umierają z głodu. Pomoc ruszyła, ale wciąż jest jej za mało

Rzecznik prasowy Harvardu określił działania rządu jako „niezgodne z prawem” i zapewnił o determinacji uczelni w obronie swojej misji: "To działanie odwetowe zagraża naszej społeczności i wartościom, na których opiera się nasza działalność naukowa i badawcza". Uczelnia posiada ponad 6,800 studentów międzynarodowych; to około 27% całej społeczności akademickiej.

Administracja Trumpa oskarża Harvard o niewystarczające działania wobec antysemityzmu. W maju odcięto uczelnię od kolejnych 450 mln dolarów federalnych grantów, wcześniej anulowano 2,2 mld dolarów. Nakazano również likwidację programów równości i różnorodności, ograniczenie protestów studenckich i ujawnienie danych o rekrutacji.

Powołany przez Trumpa zespół ds. walki z antysemityzmem uznał Harvard za „radykalny”, powołując się m.in. na protesty studentów przeciwko działaniom Izraela w Gazie.

Dr Robert Śmigielski operował Marylę Rodowicz, a teraz wykłada na Harvardzie
Super Express Google News
Sonda
Jak oceniasz obecną prezydenturę Donalda Trumpa?
Drogowskazy
O migracji jako wyzwaniu w edukacji. DROGOWSKAZY
Mediateka.pl
Sponsor podcastu:
Media Expert i Mediaexpert.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki