Wybuch bomby w Afganistanie. Wiele ofiar śmiertelnych to dzieci

2021-05-08 17:55 -ag PAP
Wybuch bomby w Kabulu
Autor: Rahmat Gul/AP

Dramat w Afganistanie. W Kabulu wybuchła bomba. W sobotę co najmniej 25 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w wybuchu bomby w Kabulu - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Afganistanu. Do eksplozji doszło w pobliżu szkoły, w zachodniej części stolicy. W związku z tym, że do zdarzenia doszło właśnie niedaleko szkoły, wśród ofiar jest wielu uczniów. Niestety, władze już ostrzegają, że ofiar może być jeszcze więcej.

Wybuch bomby w Afganistanie. Wśród ofiar dzieci. Bomba miała uderzyć prosto w szkołę pełną uczniów. Jak podaje PAP, bomba wybuchła w zamieszkanej głównie przez szyitów dzielnicy Daszti Barczi, a większość ofiar to uczniowie - przekazał rzecznik afgańskiego MSW Tarik Arian. Kierowane na miejsce karetki pogotowia są atakowane przez rozzłoszczony tłum - poinformował z kolei rzecznik ministerstwa zdrowia Ghulam Dastigar Nazari, który zaapelował do mieszkańców o przepuszczanie ambulansów i współpracę przy akcji ratowniczej. Niestety, sytuacja jest dramatyczna, zarówno Arian, jak i Nazari powiedzieli, że liczba ofiar wybuchu może wzrosnąć.

Agencja Reutera informuje o co najmniej 40 zabitych, powołując się na anonimowe źródło w afgańskich służbach bezpieczeństwa. Dziennikarze agencji Associated Press opisują, że w salach pobliskiego szpitala widzieli co najmniej 20 ciał ofiar eksplozji, a personel medyczny udzielał pomocy dziesiątkom rannych. Według Reutersa doszło do kilku wybuchów, wymierzonych w przeznaczoną zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców szkołę średnią, ale wśród rannych są głównie uczennice. Afgańskie MSW nie podało dalszych szczegółów dotyczących ataku.

ZOBACZ: Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Jak na razie żadna grupa nie przyznała się do podłożenia bomby. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid potępił wymierzony w cywilów atak, dodając, że za tak "haniebną zbrodnią" może stać tylko Państwo Islamskie (IS). Agencja Associated Press przypomina, że w przeszłości w dzielnicy dochodziło do ataków bojowników tej sunnickiej ekstremistycznej organizacji zbrojnej (IS) na zamieszkującą Daszti Barczi szyicką mniejszość Hazarów.

Kilka dni temu rozpoczęło się wycofywanie z Afganistanu pozostających w tym kraju od blisko 20 lat żołnierzy USA, które ma się zakończyć przed 11 września br. Afganistan opuszczą także wojskowi z innych państw NATO. W kraju znów coraz silniejszą pozycję zdobywają talibowie, którzy kontrolują połowę terytorium tego państwa - pisze AP. W ostatnim czasie nasiliła się także liczba ataków talibów skierowanych przeciwko afgańskim siłom bezpieczeństwa.

ZOBACZ: Dane o zgonach na COVID-19 są niedoszacowane na całym świecie

Drawsko Pomorskie: obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze