Wojciech Pomorski: Sąd w Hamburgu ZABRONIŁ mi MÓWIĆ z dziećmi PO POLSKU

2011-07-04 10:29

To prawdziwy skandal! Wyższy Krajowy Sąd w Hamburgu podtrzymał w piątek wyrok, który zapadł w niższej instancji. Uznał, że urzędnik ma prawo zakazać ojcu używania języka polskiego w kontaktach z własnymi dziećmi! - Nie ugnę się przed tą germanizacją! Będę się odwoływał, choćby do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - zapowiada Wojciech Pomorski (46 l.).

Proces, w którym został wydany ten haniebny wyrok, wytoczył niemieckim urzędnikom Wojciech Pomorski. Nasz rodak 22 lata temu wyemigrował do Niemiec i tam założył rodzinę. Któregoś dnia wrócił do domu i zastał puste ściany. Żona Niemka opuściła go, zabierając ze sobą dwie córeczki: Iwonę-Polonię (12 l.) i Justynę (14 l.).

Sąd jej przyznał opiekę nad dziećmi. Kobieta postanowiła za wszelką cenę utrudnić biologicznemu ojcu dostęp do córek. A w spór z byłym mężem zaangażowała urzędników z Jugendamt, czyli niemieckiego urzędu ds. spraw dzieci i młodzieży.

Przeczytaj koniecznie: Brawurowa ucieczka 9-letniej Nikoli z norweskiej niewoli - WSTRZĄSAJĄCA relacja reportera "Super Expressu" ZDJĘCIA

Ci na samym początku - szok - zabronili Pomorskiemu... porozumiewać się z córeczkami po polsku! - Myślałem, że to jakiś żart! One od urodzenia w domu posługiwały się obydwoma językami. Po moim proteście do kolejnych spotkań z dziećmi nie doszło! A ja dostałem dokument, w którym napisano, że:

"Nie leży w interesie dzieci, aby podczas nadzorowanych spotkań posługiwały się językiem polskim. Promowanie języka niemieckiego może być dla dzieci jedynie korzystne, ponieważ wzrastają w tym kraju, tu chodzą i tu będą chodzić do szkół". To prawdziwa germanizacja. Podobnych sytuacji jest w Niemczech mnóstwo i dotyczą także innych mieszanych pod względem narodowościowym związków - mówi pan Wojtek.

Pomorski postanowił walczyć o swoje prawa. Niestety, na razie niemieckie sądy stają murem za swoimi urzędnikami nacjonalistami.

- Werdykt sądu to prawdziwy skandal. Ale innego trudno się było spodziewać. Niemcy wiedzą, że orzeczenie na moją korzyść uruchomiłoby lawinę pozwów i żądań odszkodowań - mówi Wojciech Pomorski, który na wojnę o prawo do polskości swoich dzieci wydał już fortunę.

- Pozostała mi trzecia instancja - Niemiecki Trybunał Konstytucyjny. A później Strasburg. Nie poddam się! Córeczki! Bardzo was kocham i obiecuję, że wkrótce się zobaczymy! I porozmawiamy po polsku - dodaje, całując zdjęcie swoich dzieci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE