Zarzuty karne w sprawie Aleca Baldwina? Prokuratura ich nie wyklucza

2021-10-27 8:46

Śledztwo po śmiertelnym wypadku, do jakiego w zeszłym tygodniu doszło na planie filmu "Rust", wchodzi w kolejny etap. Prokurator okręgowa zapowiedziała, że całkiem możliwe jest postawienie zarzutów karnych w tej sprawie. Pytanie, czy usłyszy je także Alec Baldwin, który w wyniku wypadku zastrzelił operatorkę Halynę Hutchins.

O wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu na planie westernu "Rust", mówi cały świat. Przypomnijmy, Alec Baldwin, grający w filmie główna rolę, wystrzelił z pistoletu, który miał być rekwizytem i zabił 42-letnią operatorkę filmową Halynę Hutchins. Ranił też reżysera Joela Souzę. Z zeznań tego ostatniego wynika, że feralnego dnia Baldwin dostał broń od asystenta reżysera Davida Hallsa, który powiedział mu, że jest nienaładowana. Aktor miał odegrać scenę w kościele: siedział w ławce i ćwiczył wyciąganie broni z kabury. W pewnym momencie oddał strzał w stronę kamery. Operatorka zaczęła trzymać się za brzuch i cofać, w końcu upadła. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, prokuratura w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, nie wyklucza postawienia zarzutów karnych. Prokurator okręgowa Mary Carmack-Altwies w rozmowie z "The New York Times" powiedziała, że w tej chwili wszystkie opcje są na stole, również zarzuty karne.

Prokurator nie wyklucza zarzutów po śmierci na planie

i

Autor: AP Prokurator nie wyklucza zarzutów po śmierci na planie
Ostatnie chwile Krzysztofa Kiersznowskiego przed śmiercią na planie Barw szczęścia. Wiedział już, że umiera - WIDEO

Prokurator dodała, że w tym momencie śledczy ustalają, jaki rodzaj kuli znajdował się w broni, z której Alec Baldwin strzelił w stronę Hutchins, a także kto umieścił naboje w pistolecie. Policjanci od razu po wypadku zabezpieczyli na miejscu trzy różne rewolwery, a także łuski i amunicję. Carmack-Altwies podkreśla także, że nie powinno się używać terminu "rekwizyt" w odniesieniu do broni palnej, bo to mylące. Wyjaśniła też, że śledczy będą potrzebowali tygodni, jeśli nie miesięcy, by doprowadzić tę sprawę do finału.

Komu mogą zostać postawione zarzuty karne? Członkowie ekipy filmowej podkreślają, że Alec Baldwin zawsze ostrożnie obchodził się z bronią. Inaczej mówią o Davidzie Hallsie, asystencie reżysera. Najbardziej obciążające dla tego ostatniego są zeznania rekwizytorki Maggie Goll, która przyznaje, że notorycznie ignorował protokoły bezpieczeństwa. Prawnicy podejrzewają, że Alec Baldwin może usłyszeć zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci, za co grozi do 18 miesięcy więzienia. Na tym jednak może się nie skończyć, bo jako producent wykonawczy jest także obciążony odpowiedzialnością za bezpieczeństwo na planie. 

Prokurator nie wyklucza zarzutów po śmierci na planie

i

Autor: AP Prokurator nie wyklucza zarzutów po śmierci na planie
Sonda
Trzymałeś kiedyś w rękach broń?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE