„Zasnąłem, a mięsożerne pasożyty zjadły mi oko”. Teraz ostrzega ludzi noszących soczewki kontaktowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK

PRZERAŻAJĄCE

„Zasnąłem, a mięsożerne pasożyty zjadły mi oko”. Teraz ostrzega ludzi noszących soczewki kontaktowe

2023-02-23 19:25

Mike to 21-latek, który ma całe życie przed sobą. Po krótkiej drzemce, z wciąż założonymi soczewkami kontaktowymi, zaraził się rzadkim mięsożernym pasożytem, który zjadł mu oko! Teraz chłopak ostrzega innych ludzi, którzy na co dzień chodzą w soczewkach. – Kiedyś spałem w kontaktach, ale staram się przekazać wiadomość, że nie wolno tego robić – mówi Mike. Rozmowa z chłopakiem pojawiła się na łamach "Daily Star".

Przerażające! Zaraził się mięsożernym pasożytem, kiedy poszedł spać. Teraz ostrzega innych!

Mike zdradził w ostatnim czasie dlaczego nie należy zasypiać z założonymi soczewkami kontaktowymi. 21-latek stracił widzenie w jednym oku. Zaraził się mięsożernym pasożytem, który pojawił się w jego gałce ocznej chwilę po tym, jak zasnął.

Według CDC (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) ameba ta zaraża do 33 osób na milion użytkowników soczewek kontaktowych.

Poszedłem do pracy. Jak wróciłem do domu, zmęczony, po całym dniu, zdrzemnąłem się na 45 minut – opowiadał chłopak. W pierwszych momentach po obudzeniu, nic nadzwyczajnego i przerażającego się nie działo. Problem pojawił się dopiero po paru godzinach.

Powiedział rodzicom, że muszę iść do okulisty – mówił dalej. Tak też się stało. Jego oko zaczęło wyglądać "niepokojąco źle".

Pierwsza diagnoza brzmiała: „ma pan wirusa opryszczki”, jednak to, co usłyszał kilkanaście dni później, wstrząsnęło chłopakiem.

Zadzwonili do mnie 21 stycznia i powiedzieli, że mam zapalenie rogówki, w oku pojawił się pasożyt: acanthamoeba – opowiada.

Niestety, pomimo szybkiej reakcji i diagnozy, oka nie udało się uratować. – Rogówka jest strasznie mętna, źrenica jest całkowicie zakryta. Pasożyt zjadł tak dużo oka, że widzę jedynie szare plamy zamiast kolorów – dodał 21-latek. Pierwotniak wciąż jest w organizmie Mike. Dopiero jego pozbycie się i zakończenie terapii, pozwoli mu na poddanie się przeszczepowi rogówki, na którą czeka. – Najbardziej bolesną rzeczą w tym wszystkim jest czekanie – powiedział 21-latek w rozmowie z dziennikarzami z "Daily Star". Jednak nawet pomimo operacji mężczyzna nie ma szans na odzyskanie widzenia w całości.

Mike zaczął opowiadać o swojej historii w mediach społecznościowych. W kilka tygodni zdobył ponad 20 tysięcy obserwujących i miliony wyświetleń. Użytkownicy i internauci byli wdzięczni chłopakowi, bo zauważyli, jakie błędy robili przy korzystaniu z soczewek.

Kiedyś spałem w kontaktach, ale staram się przekazać wiadomość, że nie wolno tego robić – mówił Mike.

Jak się zarazić mięsożernym pasożytem? To nie takie trudne... Uważajcie!

Pełzakowate zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoeba może być spowodowane używaniem skażonej wody. Źródłem zakażenia mogą być nawet pojemniki na soczewki! Dlatego tak ważne jest codzienne mycie płynem do dezynfekcji soczewek. Pomaga też jego częsta wymiana.

Acanthamoeba osiada na soczewce, a ta ma bezpośredni kontakt z rogówką. To wystarczy, aby doszło do zakażenia.

Sonda
Nosisz okulary, czy soczewki?