Był stan epidemii, a od 16 maja mamy stan zagrożenia epidemią

2022-05-14 13:15

Minister zdrowia znowelizował (13 maja) rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19. Od 16 maja w Polsce nie będzie obowiązywał już stan epidemii. Powrócono do stanu zagrożenia epidemicznego. Przypomnijmy: ogłoszono go po raz pierwszy 12 marca 2020 r., a w osiem dni później zastąpiono stanem epidemii. Zmiana statusu prawnego nie oznacza, że zostały zniesione wszystkie ograniczenia epidemiczne.

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowi, że stan epidemii wprowadza się na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii „w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii”. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadza się w związku z rykiem wystąpienia epidemii. Zniesienie stanu epidemii zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski 6 maja podczas konferencji prasowej. Podkreślił wówczas, że zmiana statusu prawnego nie jest „żadnym z niesieniem epidemii” tylko przełączeniem „czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku”. Mówił wówczas, że obecnie nie ma „alertowej mutacji” SARS-CoV-2, którą można byłoby uznać za tak samo zagrażające, jak te, które w ciągu dwóch lat wywoływały fale masowych zakażeń.

O zniesieniu stanu epidemii mówiło się już na początku wiosny. W kwietniu ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej, immunolog dr n med. Paweł Grzesiowski tak komentował (dla Onetu) te zamiary: „Z całą pewnością wirus nie zniknie. Do września mamy jeszcze prawie pół roku, więc mogą pojawić się nowe warianty. Wiemy z poprzednich fal, że nowy wariant w ciągu ok. trzech miesięcy może spowodować nową, globalną falę pandemii. Więc tak naprawdę do jesieni może zdarzyć się wszystko”.

dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]

Przypomnijmy, że 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych i środkach komunikacji – pociągach, autobusach itd., za wyjątkiem placówek ochrony zdrowia oraz aptek. Od 1 kwietnia nie można się bezpłatnie przetestować w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach i mobilnych punktach wymazowych. Minionej doby zdiagnozowano 434 zakażenia koronawirusem, w tym 44 ponowne. Zmarło 21 osób z COVID-19, z czego 12 wyłącznie z powodu COVID-19, pozostali mieli choroby współistniejące. Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 003 297 przypadków koronawirusa. Na i przez COVID-19 zmarło 116 207 osób.

Sonda
Czy wierzysz, że pandemia covid-19 już minęła?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły