Ćwiczenia ZAKAZANE po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna tłumaczy, dlaczego

2019-11-14 9:03 katk
Ćwiczenia ZAKAZANE po porodzie
Autor: East News Ćwiczenia ZAKAZANE po porodzie

Po ciąży i porodzie nie powinno się od razu wracać do pełnej aktywności fizycznej. Kobiece ciało jest obciążone po ciąży i potrzebuje regeneracji i odpowiedniego wzmocnienia. Dlatego tak ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą po ciąży. Pewnych ćwiczeń nie wolno wykonywać po porodzie. O jakie chodzi? Fizjoterapeutka uroginekologiczna wymienia trzy popularne ćwiczenia, które są zakazane po ciąży.

Niedawno zostałaś mamą i pragniesz wrócić do aktywności fizycznej, którą prowadziłaś jeszcze przed ciążą? Uważaj, ponieważ możesz sobie poważnie zaszkodzić. Ciało kobiety przez 9 miesięcy ciąży się zmienia. Pewne jego partie zostają przeciążone, dlatego trzeba przede wszystkim dać sobie czas na powrót do formy. Fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz, która na Instagramie prowadzi konto "Fizjoterapia Kobieca", zaznaczyła, że pewne ćwiczenia po ciąży i porodzie są zakazane. "Przez pierwsze miesiące po porodzie unikaj ćwiczeń podnoszących znacznie ciśnienie śródbrzuszne typu: brzuszki, długie dźwignie (wznos obu nóg ), deski, planki" - pisze na Instagramie fizjoterapeutka. Dlaczego nie wolno wykonywać tych popularnych ćwiczeń na brzuch po ciąży? "Są to trudne ćwiczenia, więc przed próbą ich wykonania, musisz zapewnić sobie odpowiednią ochronę obciążonych ciążą i porodem struktur" - dodaje Monika Grzegorzewicz.

Fizjoterapeutka w swoim poście dotyczącym ćwiczeń po ciąży podkreśla również, jak powinien wyglądać powrót kobiety po porodzie do formy. "Pamiętaj, że po porodzie trening musisz rozpocząć od aktywacji i wzmocnienia mięśni, które zostały najbardziej obciążone, czyli mięśni głębokich (mięśnie dna miednicy i mięsień poprzeczny brzucha). Powinnaś rozpocząć pracę nad ich aktywacją jeszcze w połogu! Następnie skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, chcąc rozszerzyć bezpieczny trening" - dodaje.

Najnowsze