E-recepta wprost na telefon

i

Autor: TOMASZ GOLLA, ARCHIWUM PRYWATNE

E-recepta wprost na telefon

2019-11-18 0:00

Edward Konieczny (69 l.) od lat choruje na nadciśnienie. Pojechał z żoną do sanatorium w Świeradowie–Zdroju, by wzmocnić swoje zdrowie. Okazało się jednak, że zapomniał ze sobą zabrać leków! – Wpadłem w panikę, jednak dzięki e-recepcie szybko udało się zaradzić problemowi – mówi pan Edward.

Pan Edward wybrał się do nocnej pomocy lekarskiej. Lekarz jednak nie chciał wypisać recepty.

– Tłumaczył, że skoro nie pamiętam, jakie leki biorę ani nie mam przy sobie zaleceń lekarza, to nie może mi wypisać recepty. Doradził, bym zadzwonił do swojego lekarza prowadzącego – mówi pan Edward. Następnego dnia rano pan Edward zadzwonił do swojej przychodni. Pani w rejestracji spytała, czy pan Edward korzysta z e-recepty

– Korzystam. Syn zachęcił nas do tego i proszę! Teraz się bardzo przydało! – mówi nam emeryt. Recepcjonistka przełączyła rozmowę do gabinetu. Lekarz zajrzał do karty pacjenta i od razu wystawił e-receptę.

– Dostałem SMS i e-mail. Poszedłem do apteki i wykupiłem e-receptę. Gdybym wcześniej wpadł na to, że tak można, nie opuściłbym ani jednej dawki, a tak prawie dwa dni nie przyjmowałem leków. Szczęśliwie wszystko dobrze się skończyło – opowiada nam pan Edward.

E-recepta będzie obowiązkowa od 8 stycznia 2020 roku w całej Polsce, czyli za półtora miesiąca będziemy już wszyscy z niej korzystać. Tradycyjne, papierowe recepty mają praktycznie zniknąć z obiegu.

By w pełni wykorzystać jej możliwości, trzeba się zalogować na swoje Internetowe Konto Pacjenta) na portalu pacjent. gov.pl. Powinniśmy tam uzupełnić nasze dane kontaktowe – numer telefonu i e-mail. Dzięki t e mu b ę d z ie my dostawać e-receptę w postaci SMS-a (nie potrzebujemy smartfona, wystarczy zwykły telefon komórkowy) lub e-maila, albo i tak, i tak. Jeśli tego nie zrobimy, musimy otrzymać od lekarza wydruk informacyjny.

E-recepta w postaci SMS-a to 4–cyfrowy kod wygenerowany przez system e-zdrowie. By wykupić leki, musimy ten kod podać w aptece razem z numerem PESEL. E-receptę w postaci e-maila możemy wydrukować lub pokazać w aptece wyświetloną na ekranie smartfona. Farmaceuta zeskanuje kod i wyda nam leki. Wydruk informacyjny traktujemy tak, jak tradycyjne recepty – podajemy farmaceucie w aptecznym okienku i na tej podstawie wykupujemy leki.

E-recepta to wielka wygoda
Lek. Piotr Żuk, NZOZ Medica w Łomży:
Lek. Piotr Żuk, NZOZ Medica w Łomży:

Jeśli pacjent pamięta, jakie leki przyjmował, albo ma przy sobie zalecenia lekarza, to nikt nie powinien mu robić trudności z wypisaniem recepty. Jednak choroba przewlekła wymaga obserwacji, by dobrze ustawić leczenie, a lekarz nocnej pomocy lekarskiej tym się nie zajmuje. To doskonale, że pan Edward mógł zadzwonić do swojego lekarza po e-receptę. Ja też miałem taki przypadek – pacjent ze świeżo wykrytą cukrzycą musiał wyjechać w delegację. Mierzył sobie jednak regularnie glikemię, tak jak mu to zaleciłem. Sfotografował wyniki w swoim dzienniczku i podesłał mi MMSem. Szybko skorygowałem mu dawkę leku i wysłałem e-receptę, a pacjent ją sobie wykupił. Nie musiał przychodzić do mnie do gabinetu, brać zwolnienia lekarskiego itd. Pojechał spokojnie w delegację. Miałem też inny przypadek – pomyliłem się wypisując e-receptę. To się czasem każdemu zdarza! Pacjent poszedł do apteki, ale farmaceutka zorientowała się, że jest pomyłka i nie wydała mu leku, tylko do mnie zadzwoniła. Od razu anulowałem starą e-receptę i wystawiłem nową . Pacjent stał jeszcze przy okienku w aptece! Nie musiał wracać do mnie do gabinetu. To wielka zaleta e-recepty. Na wizytach domowych także wystawiam e-recepty, bo mam dostęp do systemu przez smartfon. Pacjent może od razu przekazać SMS komuś bliskiemu, kto może pójść i wykupić lek. To wielka wygoda.

8.  ZALET E-RECEPTY

1. WYGODNA

Niewątpliwą zaletą e-recepty jest to, że może być ona wystawiona – po konsultacji z lekarzem – bez wizyty w gabinecie.

2. OSZCZĘDZA CZAS 

Lekarz może wystawić pacjentowi e-receptę na cały rok – pacjent wykupuje partię leków, gdy poprzednia się skończy nie stojąc w kolejce do rejestracji ani nie narażając się na kontakt np. z wirusami w sezonie grypowym.

3. KORZYSTNA DLA CHORYCH PRZEWLEKLE

Już od 1 stycznia 2019 r. każda zrealizowana przez nas recepta, zarówno elektroniczna, jak papierowa, jest rejestrowana w systemie e-zdrowie (P1) i udostępniana pacjentowi – po zalogowaniu – na jego Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na portalu pacjent.gov.pl. Osoba przewlekle chora może pokazać listę swoich leków lekarzowi. Jest to pomocne przy kontynuacji leczenia choroby przewlekłej, a także przy leczeniu innej choroby – lekarz wypisze takie leki, które nie wchodzą w interakcje.

4. CZYTELNA

Poza tym e-recepta jest zawsze czytelna. Nikt nas też nie odeśle z apteki, bo na recepcie zabraknie odpowiedniej pieczątki.

5. NIE MOŻNA JEJ ZGUBIĆ ANI ZNISZCZYĆ

Tej e-recepty nie zgubimy, ani nie zniszczymy. A nawet jeśli zgubimy wydruk, który dostaniemy od lekarza, to e-recepta nadal zostanie na naszym Internetowym Koncie Pacjenta i będzie dostępna po zalogowaniu.

6. KAŻDY LEK KUPIMY W INNEJ APTECE

Mamy możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece, bez konieczności otrzymywania odpisu e-recepty. Zachowujemy przy tym refundację.

7. E-RECEPTĘ WYŚLEMY SMS-EM DO BLISKIEJ OSOBY

Leki z e-recepty może nam wykupić bliska osoba. Musimy jej tylko podać nasz nr PESEL i 4-cyfrowy kod z e-recepty.

8. SPRAWDZIMY DAWKOWANIE

Dzięki IKP możemy sprawdzać dawkowanie leków przepisanych naszym dzieciom (do ukończenia przez nie 18. roku życia). I mamy dostęp do informacji o ich zdrowiu.

MATERIAŁ EDUKACYJNY MINISTERSTWA ZDROWIA

E-recepta to ulga dla rodziców

i

Autor: Materiały Prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły