Hygge – szczęście oczami Duńczyków

2019-11-17 22:37
Hygge – szczęście oczami Duńczyków
Autor: Shutterstock

W dosłownym tłumaczeniu wyraz ten oznacza „przytulny”, co potwierdza charakter skandynawskiego stylu życia. Nie bez kozery zresztą Dania od wielu lat zajmowała pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów świata, jak wynika z Raportu ONZ World Happiness.

Mieszkańcy Danii mają bzika na punkcie kupowania świeczek, które doskonale wpisują się w filozofię hygge. Ciepły blask płomyków w połączeniu z dobrym kryminałem, który najlepiej czytać przy aromatycznej herbacie ze stopami pod miękkim kocem – to kwintesencja hygge!

Przytulna aranżacja wnętrz

Mieszkanie w stylu hygge odznacza się przytulnością, porządkiem i minimalizmem. Istotne jest oświetlenie. Ciepłe rozproszone światło, które nie męczy, stworzą nie tylko zapalone świece, ale również lampki z jasnymi abażurami czy skandynawskie lampy wiszące. Miękkie dywany, fotele i koc na sofie ze złotymi lub beżowymi dodatkami nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalnej atmosfery. Mile widziane jest wszystko, co puszyste, przyjemne, naturalne i wywołuje uśmiech zadowolenia. Teraz jesienią wystarczy tylko rozpalić płomień w kominku i celebrować chwilę!

Wspólne gotowanie

Aromatyczna kawa, herbata bądź lampka grzanego wina tworzą nastrój hygge. Z tego powodu warto wyposażyć kuchnię w ulubione napoje, a do tego w dobre jedzenie. Nic tak nie smakuje, jak domowe ciasto lub posiłek spożywany w gronie najbliższych. Wmyśl duńskiej filozofii warto poświęcić czas na wspólne gotowanie i jedzenie przyrządzonych posiłków – w gronie zaufanych, bliskich nam osób. Pysznie, słodko, aromatycznie – ale nie wystawnie. Bez ceremonii, a nawet bez sztućców. Najlepiej w połączeniu  z planszówkami lub ciekawym filmem. Rozprawiając na ciekawe tematy bądź z muzyką w tle. Jeśli posiłek ma być przygotowany dla większej liczby osób, wówczas mile widziane jest, gdy każdy zaproszony włączy się do jego przyrządzania lub przyniesie coś na hygge-posiadówkę. Klucz do pełni szczęścia w wydaniu duńskim to swoboda i luźna atmosfera. Jak najbardziej wskazane jest jedzenie palcami, brak obrusu i drogiej zastawy. Jeść należy to, co dobrze smakuje i jest łatwe w przygotowaniu.

Slow life

Hygge to ciepło, komfort i bezpieczeństwo. Wpisuje się ono w inną filozofię –Slow Life, czyli powolnego, uważnego życia. Otaczając się ładnymi przedmiotami, przyjaznymi ludźmi i pysznym jedzeniem –warto delektować się przyjemnymi chwilami. Duńczycy wierzą, że dobre życie to unikanie pośpiechu, stresu i celebrowanie drobnych przyjemności. Hygge to styl życia, jedzenia i aranżacji wnętrz, które wprawiają nas w dobry nastrój. To również gościnność i rezygnacja z nowoczesnych technologii (telefonu, telewizora, komputera) na rzecz wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Zwłaszcza w okresie jesiennym warto spróbować włączyć duńską filozofię szczęścia do naszego życia. Może się okazać, że zaczniemy bardziej doceniać piękne momenty, a dobry nastrój stanie się naszym nieodłącznym towarzyszem.

Super Zdrowie i Uroda
Autor: Materiały Promocyjne