Jak leczyć chorobę wieńcową

2010-05-10 4:00

Masz bóle w klatce piersiowej, czujesz ciężar w piersiach, a twój oddech jest płytki? To nie wina kiepskiej kondycji, a bóle wieńcowe. Jeśli nie zaczniesz ich leczyć, prawdopodobnie czeka cię zawał

Ból wieńcowy może przypominać zawał, ale w przeciwieństwie do niego trwa krótko i zmniejsza się przy zmianie pozycji.

Powtarzające się bóle w okolicach mostka, gniecenie i duszenie w piersiach lub uczucie ciężaru w klatce piersiowej - to pierwsze sygnały, że z naszym sercem nie jest dobrze i że należy udać się do lekarza. Tych dolegliwości nie wolno zlekceważyć, bo bóle wieńcowe zwiększają ryzyko pojawienia się zawału.

Skąd się bierze wieńcówka

Naczynia wieńcowe otaczają serce i dostarczają do mięśnia sercowego tlen oraz składniki odżywcze. Jeśli pracują prawidłowo, otaczająca je cienka warstwa mięśniowa reguluje przepływ krwi, zwężając lub rozszerzając światło naczynia. Przy wieńcówce złogi tłuszczu odkładają się w naczyniach i zmniejszają przepływ krwi, pozbawiając serce tlenu. Stąd biorą się duszności i bóle pojawiające się u chorego.

Przyczyny ataku

Najczęściej atak wieńcówki ma miejsce, gdy dochodzi do przeciążenia serca, np. podczas wysiłku lub silnego stresu. Może pojawić się też chwilę po zjedzeniu cięż-kostrawnego posiłku lub kiedy jest zimno (wtedy krew z naczyń wieńcowych przemieszcza się do innych części organizmu). Rzadziej bóle odczuwane są podczas snu lub w trakcie odpoczynku. Jeśli tak się dzieje - mamy do czynienia z niestabilną chorobą wieńcową, która stwarza największe ryzyko wystąpienia zawału.

Komu grozi choroba

Palenie papierosów, podwyższone ciśnienie i poziom cholesterolu oraz cukrzyca zwiększają ryzyko zachorowania na wieńcówkę. Czujni powinni być także ci, w których rodzinach zdarzały się zawały serca. I wszyscy ci, którzy są otyli lub nie odżywiają się zdrowo.

Co zrobi lekarz

- Leczenie jest uzależnione od nasilenia objawów. Początkowo zwykle zaleca się zmianę stylu życia i lekarstwa. Ale w skrajnych przypadkach konieczne bywa leczenie chirurgiczne - mówi kardiolog prof. Andrzej Dyduszyński i dodaje, że aby zdiagnozować chorobę, pacjent musi przejść wiele badań. Oprócz podstawowych: EKG i próby wysiłkowej powinien poddać się też koronarografii, która umożliwia zlokalizowanie zwężenia tętnic wieńcowych.

Zmniejszysz ryzyko wieńcówki, jeśli będziesz:
- zjadać 5 niewielkich posiłków dziennie
- stronić od wysiłku fizycznego bezpośrednio po posiłku
- spożywać alkohol jedynie w niewielkich ilościach
- unikać spacerów podczas zimnych i wietrznych dni
- prowadzić umiarkowanie aktywny styl życia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły