Jak leczyć skórę cukrzyka

i

Autor: Shutterstock

Jak leczyć skórę cukrzyka

2021-05-06 0:00

Nie leczona lub źle leczona cukrzyca z częstą hiperglikemią to źródło groźnych powikłań. Wiele z nich dotyczy skóry np. grzybica międzypalcowa, otarcia i rany. Najbardziej zaawansowanym powikłaniem, a w pandemii niestety coraz częstszym, jest stopa cukrzycowa.

Osoby cierpiące na cukrzycę często skarżą się na suchą i swędzącą skórę. Ten problem dotyczy blisko połowy chorych. Prawdopodobnie dolegliwości są związane z zaburzeniami w mikrokrążeniu, które są częstym powikłaniem cukrzycy. Najbardziej dokuczają podeszwy stóp. Trzeba o nie dbać, dokładnie osuszać, zwłaszcza przestrzenie między palcami i systematycznie natłuszczać, bo przesuszona i pękająca skóra jest jak zaproszenie dla bakterii i grzybów.

Grzybica – częsty problem

Uogólniony świąd skóry może być objawem nefropatii cukrzycowej (uszkodzenia nerek), zaś miejscowy najczęściej oznacza grzybicę skóry.

Chorzy na cukrzycę bardzo często uskarżają się na grzybice, które w dodatku mają charakter nawrotowy. Najczęściej chodzi o grzybicę pochwy, błon śluzowych jamy ustnej, a przede wszystkim grzybicę skóry pomiędzy palcami dłoni i stóp. Leczenie polega na miejscowym stosowaniu środków przeciwgrzybiczych. Wspomagająco warto dwa razy dziennie – rano i wieczorem – użyć Oktaseptalu. Grzybicę skóry trzeba spryskać, zaś na grzybicę błon śluzowych stosować lek w postaci przymoczki (przyłożyć nasączony lekiem jałowy gazik). Oktaseptal działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo na powierzchni rany i skóry.

Otarcia i zranienia

Długotrwała, nieleczona lub źle leczona cukrzyca, z częstymi hiperglikemiami sprzyja rozwojowi neuropatii, czyli uszkodzeniu nerwów obwodowych. Uszkodzenia nerwów zaś prowadzą do  zaniku mięśni i zniekształcenia stawów, zaburzeń wydzielania gruczołów skórnych (co jest przyczyną suchości i nadmiernego rogowacenia) oraz zaburzeń autoregulacji przepływu krwi w naczyniach, co nasila zmiany niedokrwienne. Uszkodzenia nerwów powodują również utratę czucia. To sprawia, że chorzy na cukrzycę często nie zauważają drobnych otarć  czy zranień. Dlatego koniecznie trzeba wybierać wygodne buty ze stosunkowo miękkich materiałów, nosić odpowiednie wkładki oraz bezuciskowe skarpetki czy podkolanówki tak, by nie powodować otarć, odcisków, zranień itp.

Stopy trzeba także bardzo dokładnie oglądać i jeśli zauważymy jakieś uszkodzenia skóry, należy je odkazić i zadbać o to, by się zagoiły. Pomocny w tym będzie Oktaseptal. Zwilżamy lekiem jałowy gazik i dokładnie przemywamy otarcia czy drobne rany. Można również lek po prostu rozpylić na ranę, jeśli nie jest głęboka czy rozległa. Następnie trzeba odczekać minimum 1 minutę, a potem zakleić rankę czy otarcie plastrem z opatrunkiem.

Stopa cukrzycowa

Stopy cukrzyków są szczególnie narażone na powikłania, ponieważ dźwigają cały ciężar naszego ciała. W dodatku otarcia czy rany u cukrzyków goją się trudno i długo. A gdy pozostaną niezauważone lub zlekceważone, mogą drążyć do głębiej położonych tkanek, nawet kości.

Angiopatia cukrzycowa, czyli zwyrodnieniowe zmiany, które pojawiają się w żyłkach, włośniczkach i tętniczkach, a także w małych oraz dużych tętnicach i neuropatia prowadzą wspólnie do powstania przewlekłego owrzodzenia na stopach. To stopa cukrzycowa. Niezwykle poważne powikłanie, które często – zwłaszcza w czasie pandemii, gdy zwlekamy z pójściem do lekarza – może skończyć się amputacją. Przy stopie cukrzycowej konieczna jest wielotygodniowa terapia z mechanicznym oczyszczaniem rany i zastosowaniem odpowiednich opatrunków. Wspomagająco warto zastosować Oktaseptal w postaci przymoczek (przyłożyć do rany jałowy gazik nasączony lekiem i przytrzymać co najmniej minutę). Lek ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Jego działanie utrzymuje się mniej więcej przez godzinę. Jeden ze składników, oktenidyny dichlorowodorek działa na powierzchni rany i skóry. Inny - fenoksyetanol - przenika do głębszych warstw skóry i błon śluzowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły