Grzegorz Gielerak

i

Autor: Andrzej Bęben

Jakie potrzeby, TYLE SZPITALI tymczasowych. Wtedy nie będzie bojów o personel

2020-11-24 19:04

30 listopada ma otworzyć się dla pacjentów szpital tymczasowy, którym zarządzał będzie Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie. Budowany jest także wojskowy szpital modułowym (koniec inwestycji planowany jest w styczniu 2021). – Liczba szpitali tymczasowych powinna być ściśle dopasowana do potrzeb, tak aby ograniczyć do minimum zjawisko konkurowania szpitali o personel medyczny – podkreśla dyrektor WIM, prof. Grzegorz Gielerak.

To będzie w Warszawie drugi, po Narodowym szpital tymczasowy, który pierwotnie miał stanąć w hali wystawowej hali Expo XXI. Ze względów finansowych, bo wychodzi taniej, budowany jest w hangarze lotniczym 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, na Okęciu. Obliczony jest na przyjęcie 250 pacjentów. Wymaga to ok. 500 osób kadry medycznej. Jak informuje dyrektor WIM, prof. dr hab. n .med. (gen. dyw.) Grzegorz Gielerak, liderzy poszczególnych zespołów oraz procesów (ok. 30 osób) będą rekrutowani spośród etatowych pracowników WIM, co już na starcie zapewni wdrożenie w nowym szpitalu pożądanych standardów wiedzy i jakości. Równolegle prowadzona jest budowai szpitala modułowego w pobliżu WIM przy ul. Szaserów. Jego koncepcję opracowano w Instytucie już w kwietniu. Znajdzie się w tym szpitalu 60 stanowisk intensywnej terapii oraz 25 łóżek nieinwazyjnej tlenoterapii wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. Dyrekcja podkreśla, że w projektowaniu szpitala wykorzystano doświadczenia personelu WIM, który uczestniczył w misjach pomocowych we Włoszech i USA.

W szpitalu tymczasowym w Katowicach pracować będą ratownicy górniczy

– Liczba szpitali tymczasowych powinna być ściśle dopasowana do potrzeb, tak aby ograniczyć do minimum zjawisko konkurowania szpitali o personel medyczny. Organizacja opieki medycznej w szpitalu jest prowadzona przez 5-10-osobowe zespoły terapeutyczne złożone z ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy sprawujących nadzór nad 12-15 stanowiskami IT. Liderami zespołów zawsze powinni być najbardziej doświadczeni lekarze specjaliści w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, których może wspomagać personel medyczny innych specjalności przeszkolony do pracy w rygorze OIT – wyjaśnia w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” prof. gen. Gierelak. Szpital modułowy ma realizować dwa cele. Pierwszy: to prowadzenie intensywnej terapii pacjentów z COVID-19 w warunkach najwyższego poziomu bezpieczeństwa epidemicznego personelu medycznego. Drugi: ma jednoczenie pełnić funkcję referencyjnego ośrodka szkoleniowego dla kadry medycznej kierowanej następnie do pracy w innych szpitalach tymczasowych. Gdy ruszy szpital modułowy, przestanie działać tymczasowy na Okęciu.

W system opieki zdrowotnej cały czas włączonych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Minister obrony narodowej polecił, by co najmniej 35 proc. wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach, było przeznaczonych na pacjentów z koronawirusem. Testy na obecność SARS-CoV-2 całym kraju wykonuje 7 wojskowych laboratoriów. W Polsce powstaje obecnie 20 szpitali tymczasowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły