Centrum Onkologii_Gliwice

i

Autor: Andrzej Bęben

Klinika w gliwickiej onkologii w kwarantannie. Pacjenci są nadal leczeni

2020-04-14 16:36

W III Klinice Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach stwierdzono, że pracująca tam pielęgniarka jest zakażona wirusem SARS-CoV-2. Nie ma ma objawów COVID-19. – Nie ma zagrożenia dla procesu leczenia chorych onkologicznie – uspokaja (14 kwietnia), za naszym pośrednictwem, rzeczniczka Instytutu Maja Marklowska-Tomar.

– Klinika została natychmiast odseparowana od pozostałej części szpitala. Stworzono listę 20 członków personelu medycznego oraz 19 pacjentów, którzy mieli bliski kontakt z zakażoną pielęgniarką. Wszystkie te osoby objęto 14-dniową kwarantanną. Na co najmniej 7 dni wstrzymano przyjęcia – wyjaśnia se.pl rzeczniczka NIO. Pacjenci w odizolowanej od świata zewnętrznego Klinice hospitalizowani są choroby nowotworowe ginekologiczne i centralnego układu nerwowego. Wśród personelu medycznego poddanego kwarantannie jest 9 lekarzy. Normalnie, z poprawką jak na czas epidemii, funkcjonują pozostałe dwie kliniki radioterapii i chemioterapii i reszta Instytutu. W gliwickim NIO działa także laboratorium badające próbki testowe pobrane od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. – To laboratorium jest najbardziej zamkniętą częścią Instytutu. Dowożący próbki kurierzy mają nawet osobny parking. Instytut od początku pandemii koronawirusa stosuje zasadę separacji oddziałów. To oznacza, że personel jednej kliniki nie kontaktuje się z personelem innych klinik. Pielęgniarka, u której wykryto obecność SARS-CoV-2 nie wykonywała jakichkolwiek świadczeń w innych klinikach Instytutu.

Prawdopodobnie przyjęcia do poddanej kwarantannie kliniki będą przedłużone o kolejnych 7 dni. W zeszłym roku III Klinika przyjęła 6 tys. pacjentów. Łącznie w NIO w 2019 r. leczono 38 tys. chorych na nowotwory. Ta grupa pacjencka jest szczególnie zagrożona na COVID-19. – Chorzy na nowotwory są znacznie bardziej narażeni na zakażenie COVID-19 niż pozostała część populacji. Wynika to z samej choroby nowotworowej i onkologicznego leczenia, często istotnie zmniejszającego odporność, ale także dużego udziału chorych w starszym wieku, z towarzyszącymi chorobami przewlekłym – tłumaczy dla portalu medycynapraktyczna.pl prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

5 sposobów na to, jak nie dotykać swojej twarzy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły