Koronawirus a karmienie piersią. OFICJALNE zalecenia lekarzy dla matek

2020-03-25 8:39 katk
Karmienie piersią w ciąży. Czy jest bezpieczne?
Autor: East News

Konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii wydała zalecenia dotyczące karmienia piersią w przypadku, gdy matka dziecka jest zakażona koronawirusem lub podejrzewa się u niej COVID-19. Jak powinna zachować się w takiej sytuacji kobieta? Czy karmienie piersią w czasie epidemii koronawirusa w Polsce jest bezpieczne dla dziecka?

Zapewne wiele kobiet karmiących piersią swoje dzieci zadaje sobie pytanie, czy ze względu na trwającą epidemię koronawirusa w Polsce taki rodzaj żywienia jest bezpieczny dla dziecka. Oczywiście, jeśli kobieta jest zdrowa, to jak najbardziej powinna kontynuować karmienie piersią. W ten sposób wzmacnia odporność swojego dziecka na wszelkie infekcje. A jak wygląda sytuacja w przypadku kobiet, u których stwierdzono lub podejrzewa się zakażenie koronawirusem? Prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa ds. neonatologii wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19. Zgodnie z nimi:

  • Wyniki badań dotyczące braku przedostania się koronawirusa do pokarmu matek są oparte na niewielu przypadkach, dlatego powinny być traktowane z dużą ostrożnością.
  • W przypadku kobiet zakażonych koronawirusem lub w okresie diagnozowania w kierunku COVID-19 zalecana jest izolacja dziecka od matki. Należy umożliwić matce odciągane mleka, by utrzymać laktację.
  • Po potwierdzeniu ustania ryzyka transmisja zakażenia z matki na dziecko (dwukrotny ujemny test u matki zakażonej i pojedynczy test ujemny u podejrzanej) możliwe jest karmienie naturalne.

Zobacz też: Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

Najnowsze
Najnowsze artykuły