Nie można lekceważyć

2009-09-10 7:00

Łagodny rozrost prostaty to najczęstsza choroba mężczyzn powyżej 50. roku życia.

Co prawda, nie udowodniono związku pomiędzy rakiem a łagodnym przerostem prostaty, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że rak może zaatakować osoby, które cierpiały na tę dolegliwość. Czym jest łagodny rozrost prostaty? W skrócie jest to zwiększenie jej prawidłowych komórek. Następują zmiany w obrębie prostaty mające wpływ na pęcherz i cewkę moczową.

Jak się objawia?

Objawy są niegroźne, jednak bardzo uciążliwe dla mężczyzny. Wiąże się to głównie z pogarszaniem oddawania moczu. Chory ciągle poszukuje toalety, przez co często zmuszony jest do rezygnacji z odwiedzania miejsc publicznych, wizyt towarzyskich czy podróży.

Jednak o wiele groźniejsza sytuacja jest wtedy, gdy nie ma żadnych objawów. Zdarzają się bowiem takie przypadki, że znacznie powiększona prostata nie powoduje dolegliwości. Na to wpływ ma lokalizacja zmian w obrębie prostaty. Im bliżej cewki moczowej następuje rozrost, tym silniejsze są objawy.

Jakie są przyczyny?

Tak naprawdę medycyna nie poznała jeszcze dokładnej odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną łagodnego rozrostu prostaty. Wiadomo jednak, że wpływ na to ma wiek mężczyzny. Im jest on starszy, tym ryzyko łagodnego rozrostu prostaty jest większe.

Wpływ na to mają też hormony: typowo męski testosteron oraz żeński estrogen, który powstaje w niewielkich ilościach. Testosteron produkowany jest w jądrach, a estrogen w jądrach oraz tkance tłuszczowej.

Wiadomo też, że duży wpływ mają dieta i styl życia. Zdecydowanymi wrogami prostaty są stres, napięcie nerwowe i siedzący tryb życia. Źle wpływają także tłuste jedzenie, zbyt mięsna dieta, niedobór jarzyn oraz papierosy, alkohol i narkotyki. Choroba ta staje się jedną z chorób cywilizacyjnych. Najczęściej dotyczy mieszkańców wielkich miast, gdzie środowisko naturalne jest zanieczyszczone.

Prostata a libido

Wyraźnym sygnałem, że z prostatą nie dzieje się najlepiej, jest obniżone libido i problemy z erekcją. Dlatego jeżeli pojawią się takie objawy, od razu trzeba iść do lekarza.

Gdzie szukać informacji

Dodatkowe informacje na temat prostaty i problemów z nią związanych znajdziesz na stronach:

www.pturol.org.pl

www.tydzienurologii.pl

www.gladiator.webhost.pl

Inne badania:

Ultrasonografia jamy brzusznej.

Ultrasonografia przezodbytnicza.

Uroflowmetria - jest to nieinwazyjne badanie szybkości przepływu moczu przez cewkę moczową. Pacjent oddaje mocz do specjalnego lejka, a komputer mierzy przepływ moczu i jego siłę. Na podstawie wykresu obrazującego sposób oddawania moczu można ocenić stopień nasilania przeszkody podpęcherzowej. Badanie to ma duże znaczenie w prawidłowej kwalifikacji chorych do leczenia zachowawczego lub zabiegowo-operacyjnego. Stanowi także doskonałą pomoc w ocenie postępów w leczeniu.

Biopsja prostaty pod kontrolą USG przezodbytniczego - to badanie diagnostyczne wykonuje się w przypadku podejrzenia raka prostaty. Jedynie obecność komórek nowotworowych w tkankach prostaty pobranych w czasie biopsji jest wiarygodną podstawą do rozpoznania raka prostaty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły