Szczepionka

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express Szczepienia dzieci w Olsztynie cieszą się dużym zainteresowaniem. Zdj. ilustracyjne.

Raporty

Pięć osób otrzymało najwyższe „świadczenie pieniężne” za NOP-y wywołane szczepieniem przeciw COVID-19

2023-03-08 18:36

Marginalizuje się popyt na szczepienia przeciwko COVID-19. Czwartą dawkę (drugą przypominającą po szczepieniu podstawowym) przyjęło w Polsce mniej niż 10 proc. uprawnionych. Możliwe, że będzie i piąta. Tymczasem Rzecznik Praw Pacjenta (RzPP) opublikował komunikat o efektach działalności Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych „w pierwszym roku funkcjonowania tego nowego narzędzia wsparcia pacjentów”. Patrząc na te dane i porównując ją z globalną liczbą zaszczepionych można stwierdzić, że szczepionki przeciwcovidowe były i są bezpieczne. Choć zapewne niemała część polskiego społeczeństwa ma w tej kwestii odmienny pogląd.

W 2022 r. do RZPP wpłynęło 1426 wniosków dotyczących zgłoszeń NOP (niepożądanych odczynów poszczepienych) wywołanych w opinii wnioskodawców szczepieniamik przeciw COVID-19. 52,5 proc. wniosków złożyły osoby w wieku od 18 do 60 lat. Pacjenci powyżej 60. roku życia byli autorami 44,7 proc. wniosków Tylko 2,8 proc. wniosków odnosiło się do osób 18. roku życia. – podkreśla w komunikacie RzPP. Postępowanie w sprawie „świadczenia pieniężnego” ( w języku potocznym – odszkodowania) wszczęto w przypadku 893 wniosków (zakończono do końca 2022 r. 758 spraw). W 462 wnioski uznano za niezasadne. Było też parędziesiąt postanowień „bez rozpoznania z powodu nieuzupełnienia braków formalnych”, „wezwań do uzupełnienia braków formalnych”, a 5 zakwalifikowano do „wstępnej analizy sprawy”. W sumie do RzPP wypłynęło 1426 wniosków-spraw, z których 1244 uznano za „zakończone na koniec roku 2022”.

W ilu przypadkach wnioskujący otrzymali „świadczenie pieniężne”? Przypomnijmy, że jego maksymalną wysokość ustalono na 100 tys. zł (otrzymało ją 5 osób). Przyznano te świadczenia 187 osobom. Łącznie z Funduszu wypłacono 3,7 mln zł, średnio daje ok. 20 tys. zł na tzw. głowę. RzPP Bartłomiej Chmielowiec tak skomentował te liczby: „Włożyliśmy dużo wysiłku w to, by Fundusz Kompensacyjny działał jak najlepiej. Potwierdziło się, że jego powołanie było bardzo potrzebne. Od początku cieszy się on dużym zainteresowaniem. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci, którzy doznali szkody, otrzymują wymierną i szybką pomoc finansową”. Czy „za wymierną” uznają je także ci, którzy otrzymali świadczenie? W tym miejscu, by nie zajmować miejsca, można zapoznać się z warunkami niezbędnymi do zakwalifikowania się do takiej „szybkiej pomocy finansowej”.

Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Nie oburzają mnie szczepienia artystów. Trzeba dawać przykład.

Spośród wydanych 758 decyzji niemal co czwarta (187) była pozytywna – podkreśla RzPP. W każdym postępowaniu opinię na podstawie zgromadzonej dokumentacji wydaje zespół do spraw świadczeń, który składa się z lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Prawie połowa decyzji pozytywnych (92) dotyczyła przypadków wstrząsu anafilaktycznego, który spowodował konieczność obserwacji pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć albo krótką hospitalizację. „Pozostałe sprawy, w których pobyt w szpitalu trwał co najmniej 14 dni, dotyczyły najczęściej następujących problemów zdrowotnych…”.

Najczęstszym NOP-em jest (nie tylko w przypadku szczepień przeciwcovidowych) jest ów wstrząs anafilaktyczny. RzPP nie podaje w komunikacie, ile osób go doświadczyło. Dowiadujemy się za to, że za taką szkodę pacjenci otrzymywali świadczenie w wysokości „od 3 do 15 tys. zł, a średnia przyznana kwota to 5 146 zł”. Bardzo ważne w omawianym komunikacie jest następujące stwierdzenie RzPP: „Od 2023 roku Fundusz zapewnia jeszcze szersze wsparcie, które obejmuje poza szczepieniami przeciwko COVID-19, również szczepienia obowiązkowe….”. To może byłoby na tyle w kwestii NOP-ów po szczepionkach przeciw COVID-19. Kto chce poznać szczegóły raportu (13 stron), może pobrać dokument z tej strony. Tylko gwoli informacji: w Wielkiej Brytanii podobne świadczenie wynosi 120 tys. funtów.

Sonda
Czy popierasz pomysł upamiętnienia ofiar covid?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze artykuły