Pojawiła się szansa dla chorych na raka prostaty

i

Autor: Shutterstock

Pojawiła się szansa dla chorych na raka prostaty

2018-09-19 11:21

Chorzy na raka prostaty do tej pory mieli ograniczone możliwości w dostępie do nowoczesnych i bezpiecznych terapii, zwłaszcza przed chemioterapią. Nie ma też w Polsce nadal leczenia sekwencyjnego, czyli kontynuowania leczenia odpowiednio dobranymi lekami, co dziś jest  standardem światowym. Na szczęście to zaczyna się, choć powoli, zmieniać. Pojawiła się szansa, by polscy pacjenci mieli większe możliwości terapeutyczne.

Posiedzenie Rady Przejrzystości

Z początkiem sierpnia przedstawiciele Stowarzyszenia Osób z NTM Uroconti wysłali pismo do Ministra Zdrowia z żądaniem wyjaśnienia sytuacji związanej z zamieszaniem wokół leczenia raka prostaty, a konkretnie dostępu do nowoczesnych leków (do których teoretycznie dostęp był, ale z takimi ograniczeniami, jakby go nie było). Szczególnie domagali się uwzględnienia stanowiska Europejskiej Agencji Leków EMA w zakresie bezpieczeństwa leków oraz włączenia do leczenia przed chemioterapią jednego z tych leków, enzalutamidu.

Odpowiedzi co prawda nie otrzymali, ale pod koniec sierpnia przedstawiciel UroConti wziął udział w posiedzeniu Rady Przejrzystości, dotyczącym przygotowania stanowiska w sprawie oceny enzalutamidu w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego enzalutamidem u pacjentów niestosujących dotychczas chemioterapii” oraz oceny zasadności wprowadzenia zmian zapisów tego samego programu w zakresie kryteriów kwalifikacji do leczenia innym lekiem, dichlorkiem radu Ra223.

Rekomendacja AOTMiT

A pod koniec sierpnia ukazała się rekomendacja Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w której rekomenduje on objęcie refundacja leczenia enzalutamidem pacjentów niestosujących dotychczas chemioterapii, pod warunkiem obniżenia kosztów terapii oraz włączenia wnioskowanej technologii do istniejącego programu lekowego.

Jednocześnie Rada Przejrzystości uznała za niezasadne zmiany programu lekowego w zakresie kryteriów kwalifikowania do leczenia dichlorkiem radu Ra223 tak długo, jak nie zostaną uwzględnione zalecenia EMA, związane z bezpieczeństwem tego leku.

- Jesteśmy zbudowani tak niemal błyskawiczna reakcją Agencji – powiedział Bogusław Olawski, przew. Sekcji Prostaty UroConti. – Liczymy na to, że równie krótko potrwają negocjacje między ministerstwem zdrowia a producentem leku i już na najbliższej liście refundacyjnej znajdziemy nowy lek w leczeniu przed chemioterapią, którego bezpieczeństwa nie kwestionują żadne urzędy i instytucje.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły