Tablica szkolna

i

Autor: Shutterstock

REZYDENCI przepytują KANDYDATÓW na prezydenta RP z OCHRONY ZDROWIA

2020-05-20 17:24

Świetny pomysł! Niech chwalący się tym, co zrobią, gdy wygrają wybory, jeszcze przed ich rozstrzygnięciem wypowiedzą się o przyszłości systemu ochrony zdrowia. Młodzi lekarze wystosowali list otwarty do ubiegających się o urząd prezydenta RP. Rezydent to lekarz w trakcie zdobywania specjalizacji medycznej.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wyborców oraz w imieniu środowiska medycznego zrzeszonego w Porozumieniu Rezydentów, wystosowaliśmy do wszystkich kandydatów na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pytania dotyczące systemu ochrony zdrowia. Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam bliżej poznać rozwiązania i propozycje, jakie zamierzacie w czasie swojej kadencji wspierać i wprowadzać. Proponujemy zorganizowanie w nadchodzących tygodniach spotkań w formie wywiadów online, które przybliżą środowisku medycznemu postulaty oraz program dotyczący systemu ochrony zdrowia proponowany przez każdego z kandydatów” – czytamy w liście opublikowanym na profilu facebookowym Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Czy kandydaci przyjmą zaproszenie do wywiadów online? Zobaczymy.

Jaki powinien być minimalny poziom finansowania systemu ochrony zdrowia w odniesieniu do PKB?Czy powinno się zrezygnować ze stomatologii finansowanej z powszechnego ubezpieczenia? Czy należy podnieść wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne? To trzy z czternastu pytań przedstawionych kandydatom na prezydenta RP. Rezydenci zachęcają także nieubiegających się o urząd „do napisania kartkówki z ochrony zdrowia”.

Nim absolwent medycyny/stomatologii stanie się rezydentem, wpierw musi zdać Lekarski Egzamin Państwowy i odrobić 13-miesięczny staż podyplomowy. Będąc stażystą otrzymuje on tzw. „ograniczone prawo wykonywania zawodu”– pozwala ono na wykonywanie zawodu wyłącznie w szpitalu. Po uzyskaniu pełnego prawa do wykonywania zawodu, lekarz – jeśli chce się rozwijać (czytaj: także zarabiać) musi uzyskać specjalizację, co trwa od 4 do 6 lat. Pulę miejsc rezydenckich wyznacza minister zdrowia. W 2019 r. były 2 miejsca na specjalizacji „medycyna sportowa” i 265 na pediatrii (w sumie 4126). Najwcześniej rezydent przeistacza się w lekarza ze specjalizacją, gdy ma 30 lat. Dlatego też rezydenci w środowisku nazywani są „młodymi lekarzami”. Ciekawe, czy i jak do ich pytań ustosunkują się „starzy” wyjadacze ze świata polityki.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.

Super Raport 20 V (goście: Winnicki, Sekielski, Sokołowski)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły