rzym_legionista_turysta

i

Autor: Andrzej Bęben

Wyjeżdżający do Włoch – bez zielonego paszportu do restauracji nie wejdziesz

2021-07-21 11:38

We Włoszech Unijny Certyfikat COVID (UCC) nazwany jest „zielonym paszportem. Będzie obowiązywał od 26 lipca. Stosowny dekret ukaże się 23 lipca. W trzy dni później, by wejść do kina, restauracji czy muzeum trzeba będzie go okazać. Takie rozwiązanie prawne zastosowały już m.in. Francja i Austria.

Przypomnijmy tym, którzy jeszcze nie wiedzą lub już zapomnieli, czym jest UCC. W sensie namacalnym to QR kod w którym zaszyto informację o tym, że jego posiadacz (można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, niekiedy drukują go już w punkcie szczepień): • otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; Polska wymaga pełnego zaszczepienia), • ma negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 (w Polsce ważny przez 48) lub wyzdrowiał po COVID-19 (UCC będzie ważne od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu). Jak informują biura podróży organizujące wyjazdy do Włoch „temperatura ciała Klientów może być zmierzona przez pracowników obiektu a osobom o temperaturze powyżej 37,5 ° C wstęp może być odmówiony”.

Rząd włoski w swojej polityce przeciwepidemicznej podzielił kraj na cztery strefy covidowego zagrożenia: białe, żółte, pomarańczowe i czerwone. Na razie całe Włochy to biała strefa. Jednak może to zmienić się, bo jak informuje prestiżowy dziennik „Corriere della Sera” w słonecznej Italii przybywa zarażonych (3558 – 20 lipca), a ponadto – podobnie jak w Polsce – tempo szczepień jest zbyt wolne od oczekiwanego. Wracając do „zielonego paszportu”, dzięki któremu jego posiadacze będą mogli podziwiać zbiory Kapitolu oraz sytuacji epidemicznej we Włoszech. Nowością ma być uzależnienie „strefowania” regionów nie od liczby zarażonych na 100 tys. mieszkańców, ale od stopnia hospitalizacji objawowych covidowców. Jak informuje „Corriere della Sera”, że takim granicznym progiem ma być 5 proc. chorych na COVID-19 przebywających na oddziałach intensywnej terapii i 10 proc. hospitalizowanych poza nimi. Władze regionów postulują, by te współczynniki podnieść odpowiednio do 20 i 30 proc.

Wielogodzinne oczekiwanie na wyniki testów na lotnisku przed wjazdem do Japonii. Michał Chojecki jest negatywny!

Bez względu na to, w jakiej strefie znajduje się dany region, to w każdym, kto chce zajść do restauracji, dalekobieżnego pociągu, statku, kina, na imprezę sportową itd. będzie musiał przedstawić „zielony paszport”. Jak na razie wystarczy być po pierwszej dawce szczepienia, by taka „wejściówka” była honorowana. Czy to się zmieni, okaże się 23 lipca. Warto dodać, że we Włoszech również szczepią dzieci. Obecnie dobrowolnie. Czy obowiązkowo, tego jeszcze nie wiadomo. „Corriere della Sera” podała, że władze regionów włoskich wnioskują o to, by uczniowie posiadający „zielony paszport” mogli chodzić do szkoły, a nie uczyć się zdalnie, gdyby wskaźniki epidemiczne nakazały wprowadzenie innych stref niż biała.

Przywileje dla posiadaczy UCC (lub jak kto woli: ograniczenia dla tych, którzy takich nie mają) wprowadzono w mniejszym lub większym zakresie we Francji, Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Irlandii, Grecji, Irlandii… Wszelkie informacje dotyczące tego tematu można znaleźć na tej unijnej stronie internetowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły