Sprawa jest rozwojowa

Dentystka brała od NFZ pieniądze za usługi, których nie wykonała. Będzie trzeba przesłuchać tysiące pacjentów

2023-01-09 13:24

Rozliczała w ramach refundacji usługi stomatologiczne, których nigdy nie wykonała. W ten sposób naraziła Narodowy Fundusz Zdrowia na ogromne straty. 55-letnia dentystka z województwa lubuskiego usłyszała już pierwsze zarzuty. Sprawa ma charakter rozwojowy. Kolejne zarzuty będą uzależnione od zeznań ponad 2,7 tysięcy pacjentów, którzy korzystali z jej usług.

Oszukiwała NFZ przez kilka lat

Ustalenie i przerwanie przestępczego procederu 55-letniej stomatolog było możliwe dzięki skutecznej pracy lubuskich policjantów zwalczających korupcję oraz zaangażowaniu lubuskiego oddziału NFZ i Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Kobieta rozliczała w ramach refundacji usługi stomatologiczne, mimo że nigdy takich usług nie wykonała. Innym razem rozliczała z Narodowym Funduszem Zdrowia zabiegi, za które pobierała opłatę w ramach prywatnej działalności. Podejrzana usłyszała pierwsze zarzuty związane z poświadczeniem nieprawdy

Złożone, a co istotne, skuteczne działania operacyjne funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim dały początek sprawie, której miejscem były gabinety stomatologiczne zlokalizowane w powiecie zielonogórskim. To tam właśnie swoich pacjentów przyjmowała 55-letnia lekarz-stomatolog, która od wielu lat prowadziła praktykę dentystyczną.

- W ujawnieniu tego procederu przyczyniła się czujność i uwaga kilkunastu pacjentów - tłumaczy podinsp. Marcin Maludy z KWP w Gorzowie Wielkopolskim. - Otóż oni za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta dopatrzyli się pewnych nieprawidłowości i zgłosili to do Lubuskiego Oddziału NFZ. Następnie zaczęła się dalsza weryfikacja. Policjanci ustalili, że w latach 2017 – 2022 kobieta wielokrotnie miała dopuszczać się przestępczego procederu.

W trakcie tych kilku lat przez gabinety stomatologiczne przewinęło się ponad dwa tysiące pacjentów wykonywających zabiegi dentystyczne u podejrzanej dentystki. Funkcjonariusze przez wiele miesięcy zbierali obszerny materiał dowodowy, na podstawie którego ustalono, że kobieta oszukiwała Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, poświadczając nieprawdę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

- Stomatolog nie wykonywała usług medycznych, a mimo to rozliczała je w ramach refundacji na określone dane osobowe pacjentów - dodaje podinsp. Marcin Maludy. - Innym razem z kolei, rozliczała w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zabiegi dentystyczne, które wykonywała w ramach wizyt prywatnych, a przez to pobierając już opłatę bezpośrednio od pacjentów.

Dentystka z zarzutami

W połowie grudnia policjanci przy intensywnej współpracy z Lubuskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz 1 Wydziałem Śledczym Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przeprowadzili czynności procesowe z lekarką. W ich trakcie zabezpieczono dokumentację medyczną, niezbędną w zebranym do tej pory materiale dowodowym. Kobieta została przesłuchana i przedstawiono jej cztery zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono mienie podejrzanej w wysokości 150 tysięcy złotych.

Będzie trzeba przesłuchać ponad 2,7 tys. pacjentów

Sprawa jest w początkowej fazie i ma charakter rozwojowy.

- Kolejne zarzuty uzależnione są od treści zeznań ponad 2,7 tysięcy pacjentów, którzy w ostatnich latach korzystali z usług stomatolog - podkreśla podinsp. Marcin Maludy.

Kobiecie grozi do ośmiu lat więzienia.

Wypełnij ankietę od NFZ!

Pacjenci, których leczyła 55-latka, w 2022 roku otrzymali do wypełnienia od Narodowego Funduszu Zdrowia ankiety dotyczące wykonywanych usług stomatologicznych. Osoby, które tego nie zrobiły, proszone są o wypełnienie ankiet i odesłanie ich na adres Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze.

Sonda
Czy przeraża Cię wizyta u dentysty?
Zębów zazdrości mu nawet Ibisz! Krzysztof Rutkowski w VOX FM