Gorzkie Żale: Czym są? Gdzie oglądać Gorzkie Żale 2021? [TRANSMISJE]

2021-02-22 15:30 km
Gorzkie Żale. Gdzie oglądać Gorzkie Żale 2021? Wielki Post 2021: Czym są Gorzkie Żale?
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Gorzkie Żale. Gdzie oglądać Gorzkie Żale 2021? Wielki Post 2021: Czym są Gorzkie Żale?

Gorzkie Żale to nabożeństwo bardzo popularne wśród katolików, stanowiące bardzo ważny element Wielkiego Postu. Gorzkie Żale 2021 często odbywają się przy mniejszej frekwencji, ze względu na pandemię koronawirusa. A wiecie czym w ogóle są Gorzkie Żale? Gorzkie Żale, gdzie oglądać? Gorzkie Żale online. Czy Gorzkie Żale można oglądać w telewizji? Sprawdzamy dla was najważniejsze zagadnienia związane z Gorzkimi Żalami na se.pl. Gorzkie Żale w historii i w teraźniejszości. Gorzkie Żale i motywy Jutrzni - co je łączy? Gorzkie Żale dzielą się na trzy części.

Gorzkie Żale: Czym są? Gdzie oglądać Gorzkie Żale 2021? [TRANSMISJE]

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne, o którym z pewnością słyszała większość katolików. Odbywają się podczas Wielkiego Postu. Gorzkie Żale najczęściej są odprawiane w niedzielę, choć spotyka się wyjątki. Jak się pewnie domyślacie - w czasie pandemii koronawirusa jest mnóstwo pytań o Gorzkie Żale online. Praktykujący katolicy wybierają taką formę, ponieważ chcą chronić zdrowie swoje, bliskich i innych. Gdzie oglądać Gorzkie Żale 2021?  Warto wiedzieć, że to nabożeństwo jest wyłącznie polską tradycją, więc wielu jest z nim związanych i nie wyobraża sobie okresu przed Wielkanocą bez odpowiedniego przygotowania się. Gorzkie Żale z jednej strony opierają się na motywach Jutrzni w formie praktykowanej w XVIII w., z drugiej zaś zawiera pewne elementy średniowiecznych pasyjnych misteriów liturgicznych.

Przeczytaj też: Środa Popielcowa 2021: Kiedy wypada? Czy trzeba iść do kościoła?

Gorzkie Żale: Jak wyglądają? Gdzie oglądać?

Gorzkie Żale podzielone są na trzy części odmawiane cyklicznie, tak że cały cykl odmawiany jest dwukrotnie w ciągu całego wielkiego postu. Jak wygląda struktura Gorzkich Żali?

  • Wystawienie Najświętszego Sakramentu z odpowiednią pieśnią;
  • Gorzkie Żale rozpoczynają się Pobudką (inaczej Zachętą), która jest zawsze taka sama, niezależnie od części nabożeństwa;
  • następnie odczytywana jest Intencja nabożeństwa (w każdej części o innej treści) wraz z wprowadzeniem do śpiewanych rozważań, po czym wykonywane są następujące pieśni:
  1. Hymn;
  2. Lament duszy nad cierpiącym Jezusem;
  3. Rozmowa duszy z Matką Bolesną (tradycja nakazuje śpiewanie zwrotek nieparzystych kobietom, a parzystych mężczyznom)
  4. Któryś za nas cierpiał rany.
  • po tym z reguły następuje kazanie pasyjne;
  • na koniec celebrans błogosławi Najświętszym Sakramentem, co poprzedza i po czym następuje odpowiednia pieśń.

Gorzkie Żale 2021: Gdzie oglądać? [TRANSMISJE]

Gorzkie Żale 2021 nierzadko są oglądane przez katolików przez internet. Warto poszukać linków na fanpage'ach konkretnych parafii, które często proponują transmisje z Gorzkich Żali. Niektóre znajdziecie TUTAJ. Warto rozważyć rezygnację z uczestnictwa w Gorzkich Żalach w świątyniach ze względu na pandemię koronawirusa. Dzięki internetowi możemy przeżywać Gorzkie Żale w zaciszu domowym. Bezpośrednie transmisje pomagają katolikom połączyć się w modlitwie.

Gorzkie Żale będą transmitowane w sieci przez cały Wielki Post. Ten okres ma nas odpowiednio przygotować do Wielkanocy, która zbliża się wielkimi krokami.

Ksiądz dyktuje sobie stawki za kolędę