Placówka dołączyła do najlepszych

Miał raka języka, jamy ustnej i żuchwy. W wyzdrowieniu pomogła mu... łydka [ZDJĘCIA]

2023-06-16 14:20

Mężczyzna z rakiem języka, jamy ustnej i żuchwy przeszedł operację zaawansowanej rekonstrukcji w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Jak informuje placówka, do odnowienia języka i dna jamy ustnej posłużył lekarzom mięsień i płat skórny z łydki. Z kolei fragment kości strzałkowej chorego 68-latka został wykorzystany do zapełnienia ubytku w żuchwie.

Unikalna rekonstrukcja w szpitalu w Zielonej Górze. Pacjent miał raka języka, jamy ustnej i żuchwy

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze pochwalił się pierwszą w swojej historii operacją polegającą na rozległym usunięciu raka obejmującego język, jamę ustną i naciekającego żuchwę 68-latka. W zabiegu brało udział sześcioro lekarzy, a jak informuje placówka, "operacje rekonstrukcyjne z zastosowaniem płatów kostnych należą do najbardziej zaawansowanych zabiegów w chirurgii onkologicznej głowy i szyi". Tę w szpitalu w Zielonej Górze nadzorował dr. hab. n.med. Paweł Golusiński, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego. Chirurg opowiedział, co musiał przejść chory pacjent. - Kość strzałkowa kończyny dolnej, po pobraniu i starannym dopasowaniu do ubytku żuchwy opartym na analizie obrazu 3D tomografu komputerowej, została za pomocą tytanowej płytki umiejscowiona w miejscu ubytku. Do rekonstrukcji języka i dna jamy ustnej posłużył mięsień i płat skórny z łydki. Następnie naczynia płata zostały pod mikroskopem zespolone z naczyniami szyi, dzięki temu tkanka otrzymała własne unaczynienie w nowym miejscu - czytamy na stronie szpitala w Zielonej Górze.

Jak dodaje placówka, 68-letni pacjent czuje się dobrze i niebawem opuści szpital, ale czeka go jeszcze radiochemioterapia. W ratującej mu życie operacji wzięli ponadto udział:

  • Lek. Sebastian Kamiński
  • Lek. Kamil Czechowski
  • Lek. Aleksandra Lew
  • Lek. Mateusz Wasylkowski
  • Lek. Lidia Makowiak-Świgło (anestezjolog).
Sonda
Czy osoby chorujące na nowotwory mogą liczyć w Polsce na wystarczającą opiekę?
Ryk silników i balony do nieba. W Lublinie symbolicznie pożegnano tragicznie zmarłych motocyklistów