Coraz drożej

i

Autor: pixabay.com/Erbs55 Coraz drożej

Zielona Góra: Drogo, coraz drożej

2019-05-21 13:12

Skutki zeszłorocznej suszy odczuwamy w portfelach. ​Zielonogórzanie za warzywa płacą coraz więcej.

Idąc na targ czy do sklepu musimy coraz mocniej trzymać się za kieszenie. Ceny na paragonach są coraz wyższe. Duży wpływ na drogie warzywa i owoce ma pogoda, a dokładniej susza, która w zeszłoroczne wakacje nie ominęła województwa lubuskiego. Wielu rolników poniosło duże straty, a to co udało się uratować trafiło na rynek, niestety, drożej.

- Ziemniaki, cebula, włoszczyzna, mąka. Te produkty są droższe nawet o kilkadziesiąt procent. Droższa mąka to też wyższe ceny np. za chleb - powiedziała nam Krystyna Motyl, wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.

W naszym województwie ceny produktów wzrosły o prawie 2%. Jest to wyższy wynik niż w kraju o pół punktu procentowego. Po raz kolejny podniosła się cena masła. Za ziemniaki zapłacimy więcej niż w zeszłym roku o tej samej porze o prawie 90%. Zeszłoroczna pogoda za to sprzyjała uprawie jabłek. Ich urodzaj sprawił, że zapłacimy za nie mniej o około 40%.

Coraz wyższe ceny za owoce i warzywa mogą się utrzymywać jeszcze długo. W tym roku deszczu jest jeszcze mniej niż w zeszłym i wielu rolników czy plantatorów z naszego województwa już zaczyna szacować straty, a te przełożą się również na nasze portfele.

Zobacz też: Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego oficjalnie rozpoczęli Bachanalia!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE