Profilaktyka nowotworowa

i

Autor: pixabay.com/DarkoStojanovic Profilaktyka nowotworowa

Zielona Góra: Panowie, badajcie się. Na raka jąder chorują nawet 20-latkowie!

2017-11-26 14:00

Rak jądra nie może być tematem tabu. Pod hasłem „Im szybciej tym lepiej” lubuski oddział NFZ -u wspólnie z młodymi sportowcami z Uczniowskiego Klubu Sportowego „As” zorganizowali akcję zachęcającą do profilaktyki nowotworowej.

Akcja "Im szybciej tym lepiej" ma zwrócić uwagę przede wszystkim na zdrowy styl życia. Listopad nie jest datą przypadkową, bo właśnie w listopadzie szczególnie zwraca się uwagę na zdrowie mężczyzn. 

W ramach listopadowej akcji MOVEMBER Narodowy Fundusz Zdrowia w Zielonej Górze nagłaśnia ideę samobadania jąder już u 15-latków. Jak się okazuje, częstotliwość zachorowań wzrosła, a podniesienie świadomości wśród młodych mężczyzn może temu zapobiec:

- W ostatnich trzech dekadach częstotliwość zachorowania na raka jąder wzrosła trzykrotnie. Związane jest to z tym, że żyjemy w coraz mniej przyjaznym środowisku i coraz mniej dbamy o swoje zdrowie. Szczyt zachorowalności to przedział 20-35 lat, a więc chorują coraz młodsi mężczyźni - powiedział nam urolog - dr Michał Drozd.

Każdy mężczyzna przynajmniej raz w miesiącu powinien sam badać swoje jądra. Szybkie wykrycie zmian może uratować życie.

Zobacz też: Okradał firmę, w której pracował. Zielonogórzanin wyłudził prawie pół miliona złotych

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE