aids

i

Autor: East News

Światowy Dzień Walki z AIDS. Jak radzić sobie z AIDS?

2015-12-01 14:00

Pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest to dzień, w którym możemy pokazać swoją solidarność z osobami żyjącymi z HIV/AIDS. Czerwona kokardka jest symbolem solidarności z nimi oraz ich rodzinami i przyjaciółmi.

Od początku epidemii, od 1985 roku do maja 2015, rozpoznano w Polsce 19 120 nowych zakażeń wirusem HIV, 3 246 zachorowań na AIDS. Od początku epidemii w Polsce zmarło 1299 osób. Czerwona kokardka w Światowy Dzień Walki z AIDS pozwala pamiętać o zagrożeniu i wadze profilaktyki HIV/AIDS. Jest też dniem pamięci o osobach żyjących z HIV/AIDS, skłania nas do refleksji nad jakością życia i społecznym traktowaniem tej grupy.

Stygmatyzacja i wykluczenie społeczne to jedne z częściej występujących zjawisk wśród chorych. Niewystarczająca profilaktyka spowodowana brakiem środków na kampanie społeczne powoduje niski poziom podstawowej wiedzy, co w konsekwencji często doprowadza do dyskryminacji i lęku przed osobami żyjącymi z HIV/AIDS. Kolejnym ważnym czynnikiem są krzywdzące stereotypy, dotyczące tej różnorodnej grupy, w której możemy znaleźć cały przekrój społeczny osób od dzieci do seniorów, profesorów i osób bez wykształcenia, mieszkających w dużych miastach i małych wioskach, osób żyjących w izolacji społecznych i żyjących na salonach. Krzywdzące opinie wypowiadane publicznie w gronie przyjaciół, pracowników, wypisywane w internecie w znaczący sposób wpływają na sytuację psychologiczną tej grupy. Osoby te często zmagają się z własnym poczuciem wykluczenia społecznego, co jeszcze bardziej wzmacniane jest przez społeczeństwo. Potrzeba akceptacji społecznej jest potrzebą każdego z nas i trudno bez niej żyć.

Należy zaznaczyć, że grupa ta nie jest zagrożeniem w codziennym życiu, jeżeli jest świadoma swojej choroby. Brak świadomości własnego statusu serologicznego powoduje większe zagrożenie przy współżyciu seksualnym, porodzie, używaniu igieł itp. Bezpłatne i anonimowe poradnictwo i testowanie w kierunku HIV umożliwia uzyskanie wiedzy na temat własnego statusu serologicznego. Niewiedza jest kwestią strachu i lęku oraz odsunięcia od siebie informacji, że HIV dotyczyć może też mnie. Dostępność badań i poradnictwa pozwala na łatwą diagnostykę w szczególności w dużych miastach. Niewiedza zabija, a obecnie osoby żyjące z HIV mają dostęp do specjalistycznego bezpłatnego leczenia, które pozwala na normalne funkcjonowanie w rolach społecznych i zawodowych. Pozwala na planowanie rodziny, bezpieczną prokreację i normalne życie codzienne.

Nie pozwól na to, aby 1 grudnia był dniem pamięci o Tobie. W Polsce działają organizacje pozarządowe, telefony zaufania, punkty poradniczo-diagnostyczne w kierunku HIV, seksuolodzy, edukatorzy seksualni, lekarze, z których usług możesz skorzystać, by zwiększyć swoją świadomość.

Jeżeli pierwszy grudnia jest dniem pamięci o Tobie, pamiętaj, że nie musisz być sam ze swoimi trudnościami. Na stronie Krajowego Biura ds. AIDS znajdziesz informacje o organizacjach pozarządowych i możliwości wsparcia. Pamiętaj, że HIV/AIDS nie jest przeszkodą przed normalnym życiem, a myślenie o nim w czarnych barwach nie pozwala wyjść poza lęk i strach.

W praktyce zawodowej i prywatnej często spotykam się z katastroficznym myśleniu o życiu z HIV. Wynika to z lęku przed odrzuceniem, własnej niewiedzy i wykluczaniu się z życia społecznego. Izolacja nie jest rozwiązaniem problemu, a jego pogłębieniem. Pamięć o tym, że nie musisz być sam pozwala wyjść poza schemat, który dobrze znasz. Wiem, że nie jest proste przełamać swój schemat i poprosić o pomoc. Spotykam się często z taką trudnością w praktyce psychoterapeutycznej. Doświadczenie pokazuje, że wyjście do ludzi posiadających podobne doświadczenia, wiedzę pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Przeżyte kryzysy często przynoszą nam nie tylko straty, ale paradoksalnie mogą być początkiem czegoś nowego i dobrego. Wszystko zależy od sposobu rozwiązania kryzysu. Warto pamiętać o psychoterapii, która może stać się dobrą przestrzenią do odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Autor: Tomasz Rejent - psychoterapeuta - Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM www.razem-fundacja.org

Zobacz: Wydarzenia na świecie. Banany leczą AIDS. Faraon na Marsie. Putin pogodzi Asada z opozycją?

Przeczytaj też: Coraz więcej chorych w Polsce! Sprawdź, jaka choroba atakuje Polaków coraz częściej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki