SUPER EXPRESS.pl technologie nauka Mefedron - dopalacz, co to jest, jak działa, co powoduje

Mefedron - dopalacz, co to jest, jak działa, co powoduje

05.10.2010, godz. 15:06
Dopalacze
foto: Brak agencji
Coraz popularniejsze wśród młodzieży są tzw. dopalacze. To rzekomo "legalne narkotyki", sprzedawane tylko jako produkty kolekcjonerskie, jednak młodzi ludzie kupują dopalacze głównie po to, by je zażywać. A skutki ich brania mogą być tragiczne! Przedstawiamy encyklopedię najpopularniejszych dopalaczy. Czym są i jak działają substancje zwane dopalaczami? Oto opis substancji o nazwie mefedron.

Uwaga! Sprzedaż mefedronu na polskim rynku od 25 sierpnia 2010 roku jest nielegalna! W życie weszła czerwcowa nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dzięki której na liście zakazanych dopalaczy znalazło się łącznie 10 nowych substancji, w tym mefedron.

Substancja: Mefedron

Efekty działania: pobudzenie, euforia, poczucie szczęścia i podniecenia, "gonitwa myśli", drżenie rąk, gęsia skórka, zmiany temperatury ciała, pocenie, skoki ciśnienia tętniczego, zgrzytanie zębami, bardzo realne sny

Skutki niepożądane i zagrożenia: Mefedron powoduje zaburzenia pamięci, halucynacje, wymioty, pobudzenie i nadpobudliwość. "Zejściu" po zażyciu mefedronu towarzyszy fatalne samopoczucie, uczucie pustki, bezradności, a także bezsenność, szybkie bicie serca czy drgawki. W kilku krajach Europy odnotowano przypadki śmierci, prawdopodobnie po zmieszaniu mefedronu z alkoholem, z którym pod żadnym pozorem nie wolno go mieszać. Ponadto, substancja ma najprawdopodobniej silne działanie uzależniające.

W jakiej postaci jest sprzedawany? Sprzedawany jako kryształki, tabletki, kapsułki lub proszek, na przykład w formie rozpuszczalnej w wodzie soli do kąpieli lub w postaci proszku do wdychania.

Sposób zażycia: Donosowo lub doustnie, rzadziej dożylnie

Pełna nazwa: (RS)-1-(4-metylofenylo)-2-metyloaminopropan-1-on (inne nazwy: 4-metylometkatynon, 4-MMC, M-CAT, 2-metylamino-1-p-tolylopropan-1-on)

Nazwy potoczne: mef, mefka, mefcia, mefacja (raczej o samym braniu tej substancji)

Historia substancji: Mefedron został wprowadzony na rynek przez izraelską firmę Neorganics. Jest zakazany w wielu krajach, w tym w i Izraelu, Szwecji, Norwegii i Danii. Od 25 sierpnia 2010 roku także w Polsce. W większości pozostałych państw, gdzie nie zdelegalizowano mefedronu, substancja ta jest pod ścisłą kontrolą.

Dotychczas nie prowadzono systematycznych badań toksykologicznych nad mefedronem, dlatego wielu skutków jego działania można się jedynie domyślać. Te, którymi dysponujemy, powstają na podstawie opisów osób, które przyjmowały mefedron, i lekarzy ratujących ludzi, który wcześniej prawdopodobnie przedawkowali tę substancję.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: