WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jak urządzić kącik do nauki za 400, 600 i 1000 zł?

Jak urządzić kącik do nauki za 400, 600 i 1000 zł?

11.08.2017, godz. 00:00
Jak urządzić kącik do nauki za 400, 600 i 1000 zł?
foto: materiał prasowy

Rozpoczęcie roku szkolnego wcale nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami. Miejsce do nauki można urządzić nawet niewielkim nakładem finansowym. Oto trzy przykładowe aranżacje, które oprócz tego, że mieszczą się w założonym budżecie, odpowiadają na różne potrzeby uczniów.

Pokój dla ucznia. Aranżacja za 400 zł – idealne miejsce do koncentracji

Minimalistyczne i skromne rozwiązania mają mnóstwo zalet. Nie tylko są łaskawe dla naszej kieszeni, ale mogą też przynieść wiele dobrego dzieciom, które mają problemy ze skupieniem uwagi. W dzisiejszym świecie otacza nas bowiem i tak mnóstwo bodźców. Wyciszenie i uspokojenie staje się pożądane.

Podstawą aranżacji kącika do nauki, kosztującego niecałe 400 zł, jest prosty stolik, na którym znajdzie się tylko to, co w danej chwili potrzebne. Nie ma na nim rozpraszających uwagę kolorowych gadżetów, ozdób, szuflad, które korcą, by do nich zaglądać, zamiast skupić się na pracy domowej. Strefa odrabiania lekcji jest tu bardzo wyraźnie oddzielona od strefy przechowywania i zabawy. To idealne rozwiązanie dla dzieci, którym trudno utrzymać koncentrację, gdy coś ich rozprasza.

Niezbędne wyposażenie dla ucznia oprócz biurka i krzesła zawiera też lampkę. Można dobrać do niej żarówkę dającą nieco chłodniejsze światło – pomaga lepiej się skupić i wyostrza uwagę. Jeżeli biurko mamy wyjątkowo małe i nawet lampka zabiera cenne miejsce, można zdecydować się na stojącą lampę z wysięgnikiem. Ustawiona przy biurku (po lewej stronie dziecka praworęcznego, a prawej – leworęcznego) będzie pełnić również funkcję pełnoprawnego oświetlenia całego pokoju. Innym pomysłem jest zamontowanie nad biurkiem półki ściennej z podwieszanym oświetleniem ledowym.

W koncepcji minimalistycznego wystroju zawiera się również dbałość o jakość sprzętów i elementów wykończeniowych, które powinny służyć nam jak najdłużej. Dlatego do zestawu dorzucamy matę chroniącą podłogę przed uszkodzeniem kółkami obrotowego krzesła. Warto pamiętać o podnoszeniu jej co jakiś czas, żeby zapewnić podłodze odpowiednią wentylację.

I jeszcze mały drobiazg, który przyda się każdemu uczniowi i uczennicy – 12 kolorowych markerów. Tym sposobem idealnie mieścimy się w założonym budżecie.

Kącik do nauki za 600 zł. Przestrzeń, która pobudza wyobraźnię

Nie wszystkie dzieci dobrze się czują w spokojnym otoczeniu. Niektóre potrzebują większej zachęty, inspiracji i motywacji do nauki – kreatywnego otoczenia, żywych kolorów, poczucia własnej, zagospodarowanej po swojemu przestrzeni.

Wśród różnych stylów przyswajania wiedzy oprócz wzrokowców i słuchowców wyróżniamy także kinestetyków. Ich żywiołem jest nieporządek, ruch i działanie. Poznają świat wokół siebie w dużej mierze dzięki zmysłowi dotyku. Żeby lepiej coś zrozumieć i zapamiętać, powinni porównywać różne rzeczy, używać pomocy naukowych, korzystać z fiszek, wykonywać prace plastyczne i manualne. Kącik do nauki, który wspomaga kreatywność, to idealny wybór dla kinestetyka.

Przeczytaj krótki przewodnik po różnych sposobach uczenia się>>

W takim kąciku może panować lekki bałagan. Biurko z otwartą nadstawką i półeczkami pod blatem prowokuje do trzymania tam różnych szpargałów, niekoniecznie w idealnym porządku. Czy to jednak problem? Zostawmy dzieciom odrobinę wolności – niech zarządzają swoją przestrzenią na własną rękę.

Jak urządzić pokój pierwszoklasisty za 1000 zł? Dostosuj aranżację do potrzeb

Czy sześcio- albo siedmiolatek to już naprawdę poważny uczeń? Gotowość szkolna nie oznacza jeszcze, że malec jest chętny do wielogodzinnego przesiadywania przy biurku. Na szczęście zerówka, pierwsza, druga czy nawet trzecia klasa to jeszcze czas, kiedy nauczyciele zadają mało prac domowych, a nauka przeplata się z zabawą.

Dzieci rozpoczynające naukę w szkole mają wiele różnych potrzeb, które mogą zmieniać się z każdą chwilą. Dlatego nasz zestaw za 1000 zł to idealny wybór dla tych, którzy nie chcą jeszcze całkowicie zamykać rozdziału dzieciństwa. Drewniane mebelki są świetne i do pracy, i do zabawy. W dodatku można dzięki nim skompletować umeblowanie do pokoju, w którym mieszka dwoje lub więcej dzieci. Unikniemy dzięki temu różnorodności stylistycznej i chaosu w pokoju dla rodzeństwa. Dzieciom z kolei – i pierwszakom, i ich młodszym braciom lub siostrom – szkoła nie będzie kojarzyć się z nudnym siedzeniem przy biurku, ale z dobrą zabawą.

Najważniejszy sprzęt w pokoju dla pierwszoklasisty, czyli biurko, w tym zestawie ma trzy różne wysokości, uchylny blat i uchwyt na rolkę do papieru do rysowania. To ostatnie rozwiązanie na pewno spodoba się najmłodszym uczniom, którzy dużo czasu poświęcają na prace plastyczne. Kartki papieru już nie muszą rozsypywać się po całym domu.

Zestaw za 1000 zł można dowolnie zmieniać, zmniejszać lub powiększać – meble z jasnego drewna z serii FLISAT pasują do bardzo wielu różnych aranżacji.

Chcesz więcej inspiracji? Sprawdź rozwiązania do pokoju do nauki>>

 

Artykuł powstał we współpracy z IKEA.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: