Nawożenie gleby

2010-03-01 11:02

Aby cieszyć się pięknymi plonami, trzeba zadbać o podłoże, na którym będą wzrastać.

Wiosną można wzbogacić glebę nawozami mineralnymi, głównie fosforowymi i potasowymi. Trzeba wymieszać je z ziemią na co najmniej 2–3 tygodnie przed siewem czy sadzeniem. Wzbogacać glebę warto także nawozami organicznymi. Obornik, nawozy zielone, biohumusy lub komposty znakomicie zwiększają zawartość próchnicy, poprawiają właściwości fizykochemiczne gleby, wzbogacają ją w mikroelementy i mikroorganizmy, które wiążą metale ciężkie oraz substancje toksyczne.

O tej porze roku, jak już puszczą mrozy i gleba stanie się odpowiednia miękka, warto zastosować przede wszystkim nawożenie organiczne, np. dojrzałym kompostem wymieszanym z wierzchnią warstwą gleby albo przekompostowanym obornikiem, w ilości ok. 30–40 kg/10 m kw.

Jeśli jakieś rośliny przezimowały pod osłonami, przed nawożeniem należy je zdjąć. Do drzew i krzewów najlepiej zastosować nawozy wieloskładnikowe, natomiast do roślin ozdobnych – specjalnie dla nich dopasowane środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Można też sięgnąć po nawozy tzw. wolnodziałające, które zazwyczaj stosuje się jednorazowo, na początku okresu wegetacji danej rośliny.

Wiosną zaleca się nawożenie bylin saletrą amonową w ilości ok. 0,25 kg/10 mkw. Rośliny cebulowe nawozi się zaraz po ich ukazaniu się na powierzchni ziemi, np. saletrą wapniową w ilości 0,3 kg/10 mkw. Rośliny jednoroczne zaś można nawozić saletrą amonowa jeszcze przed okresem wegetacji – w ilości 0,16 kg/ 10 mkw.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki