USG czy mammografia

2011-02-28 3:00

Sprawdź Na które z popularnych badań piersi powinnaś się zdecydować

USG i mammografia służą wykrywaniu różnych zmian w piersiach, zwłaszcza zmian nowotworowych. Oba wzajemnie się uzupełniają, dlatego nie można powiedzieć, która metoda jest lepsza, bardziej wiarygodna, bo każda z nich sprawdza się w konkretnych sytuacjach. Największym ich plusem jest, że zmiany nowotworowe wykrywają w najwcześniejszym stadium, kiedy możliwe jest jeszcze wyleczenie. O tym, czy wskazane jest USG czy mammografia, decyduje lekarz.

Dla kogo USG

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki, obojętne dla zdrowia. Wykrywa nawet kilkumilimetrowe zmiany. Co więcej, umożliwia ich oglądanie pod wieloma kątami, odróżnia lite guzki od zmian wypełnionych płynem, czyli torbiele, których mammografia nie pokaże. Ale niestety nie wykrywa mikrozwapnień, które mogą sygnalizować nowotwór.

To metoda badania ma szereg zalet. Najważniejsza z nich to ta, że jest bezpieczna dla zdrowia. Badanie ultrasonograficzne dozwolone jest nawet kobietom w ciąży. Dodatkowo USG nie jest bolesne, a jego wynik otrzymuje się od razu, już w gabinecie.

Pierwsze USG zaleca się w 20. roku życia. Do ukończenia 30. roku życia należy je powtarzać co najmniej co 2 lata, a potem raz do roku, jeśli lekarz nie zaproponuje inaczej.

Częściej wykonuje się USG, jeśli w rodzinie były przypadki raka lub stwierdzono mutacje genów BRCA 1 i BRCA 2.

Mammografia

To badanie radiologiczne wykonywane za pomocą promieni rentgenowskich. Dawka promieniowania jest niska, ale nie jest obojętna dla zdrowia. Dlatego też nie wykonuje się go u kobiet w ciąży. Wykrywa bardzo małe, milimetrowe zmiany w piersiach, obrazuje kształt guza (regularny kształt sugeruje zmianę łagodną), dobrze uwidacznia zwapnienia. Badanie jest dość nieprzyjemne, gdyż piersi są ściskane w dwóch pozycjach. Jest to metoda lepsza dla kobiet starszych, których piersi są zbudowane głównie z tkanki tłuszczowej. Pierwszą mammografię zaleca się ok. 35-40. roku życia. Potem powtarzać ją co 1,5-2 lata. Do menopauzy najlepiej wykonywać ją na zmianę z USG.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki